E merkure, 21.02.2024, 03:59 PM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Enotrët- fis i racës së madhe Pellazgjike

E merkure, 25.07.2018, 06:22 PM


Enotrët- fis i racës së madhe Pellazgjike

Në Librin   Eneida (“The Aeneid” botimi anglisht Virgil (2006). The Aeneid. New York  ISBN 9780143105138. ) lexojmë “ Të forte në armë dhe të fryshëm mbi tokë .Enotret ishin nje fis i races së madhe Pellazgjike, dhe në një kohë shumë herët e kishin pushtuar një cope toke të bregdetit të sotëm Italian. në pjesë juglindore tësaj. Sipsa Virgjilit dhe poetëve më të vonëshëm, emri Enotri mbeti si shënim i përgjithshëm për banoret Pellazgjik të Italisë, dhe Enotria si emër për këtë vend :

Derisa Virgjili shkruante se ishin popull i vjetër Pellazgjik, të tjerët shkruajnëse “ Oetronus” popull i vendit të verërave, origjina e të cilëve është pa sigurt . ata e popullonin teritorim në mes të Pestumite deri në Kalabrinë jugore të Italisë jugore. Sipas të tjerëve  ky fis  humbi ( u shkri ) në mesin e fiseve tjera italike .

Diku tjetër shkruhet se Enotrët e paraqisnin degën jugore të një populli me ndryshim të madh etno-gjuhësor nga gjuha proto-latine dhe ata shtriheshin në siperfaqen Tyrrheniane nga Liguria e deri në Sicili  ((Ligurian/Sicanian ) Eshte shume mbreselenëse, qe perveq Virgjilit askund  nuk shkruhet se ishin pellazg, pra ende shkruhet :” origjina e të cilëve është pa sigurt”

Si e pa sigurtë kua Pausania dhe Dionisi (Dionysius of Halicarnassus ) shkruajnë se Enotria u emërua nga djali më i riu i Lycaonit që migroi andej pari Peloponezi Arcadian. Edhe pse mendohet që etnonimi Oenotrian rrjedhë nga greqishtja ????? (oinos), unë dyshoj në etimologjinë e këtij emri.

Lucania, discorsi By Giuseppe Antonini (barone di S. Biase.)

La Calabria illustrata (etc.) By Giovanni Fiore , Berosi ... Antiquitatum libri quinque

By Berosus

Per studjuesit e më tejmë të këtij populli pellazgjik ju propozaoj këtë literaturë :” 1.Pausanias, Description of Greece, Arcadia, 8.3.5 (Theoi Project) 2.Dionysius of Halicarnassus, Roman Antiquities. Book I, 11-13 (LacusCurtius) 3.Virgil (2006). The Aeneid. New York: Penguin Classics. p. 65. ISBN 9780143105138. 4.?????, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus 5.            McGee, Harold. On Food and Cooking: The Science and Lore of the Kitchen. Simon and Schuster, 2004, ISBN 0-684-80001-2, p. 716. "...calling southern Italy Oenotria, "land of the grape." Over the next couple of centuries, Rome advanced the art of winemaking considerably."

6.????????, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus 7. Sciarretta, Antonio (2010). Toponomastica d'Italia. Nomi di luoghi, storie di popoli antichi. Milano: Mursia. pp. 174–194. ISBN 978-88-425-4017-5.

Fahri Xharra, 20.07.18

Gjakovë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora