E shtune, 20.04.2024, 04:42 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Kush na e solli Mehmet Akifin në Kosovë?

E shtune, 07.04.2018, 09:34 PM


Kush na e solli Mehmet Akifin në Kosovë?

Të ditur jo , të mençur jo, largpamës  jo . Mbaslufta e regoi qartë se populli ynë nuk e kemi asnjërën nga të tri vetitë që i përmenda .E kam arsyen pse e them .

Kur Gyleni hapi shkolla shqipe në Kosovë  ishim të pa ditur për të qenë të mençur që të shohim lagë qëllimin e tij. Hapja e shkollave private të Gylenit ashtu ndikoi në dobësimin e shkollës publike shqipe  sa që pasojat  poi shohim që sot , por do i ndjejmë edhe më shumë në një të ardhme jo fort të të largët.

Kjo çka shkrova më lartë është vetëm një hyrje e asaj që desha ta shtjelloj në temën e sotme.

Shumë simptomatike dhe me një simbolikë të madhe antshqiptare  e posaçërisht antikosovare ishte emri i i këtij kompleksi shkollor që u instalua në Kosovë , Mehemet Akif .  Pse mu Mehmeti  i rrethit të Pejës të futet në mendjen endje të pa forcuar të fëmijëve tanë, ashtu e ashtu shumë të pa pjekur ?

Pse jo Sami Frashëri ? Pse jo Hoxha Tahsini ? edhe këta të dytë e kaluan jetën dhe vdiqën  në Turqi dhe për Turqi , po ashtu si Mehmeti i Mulajve  të rrethit të Pejës.

Mehmeti i Pejës ishte i  biri i një mësuesi medreseje nga fshati Shushicë i Pejës dhe i një nëne me origjinë uzbeke, Mehmet Akif Ersoy (1873 – 1936) ka qenë një prej aktivistëve dhe militantëve kryesor në mileun intelektual të Stambollit kur Perandoria Osmane po i ngryste vitet e saj të fundit. Ku ishte ndryshimi në mes këtyre dhe pse u zgjodh Mehmeti ?  Shikoni , nuk ishte e pa qëllimshme,  dhe të qëllimit të keq.

Gyleni  kishte menduar mirë se si të mashtroj këtë popull me «  prirje » patriotike , e sidomos me fansa të mëdhenj  për emrat shqiptar që vinin nga Turqia .   Aso kohe vërshuan shkrimet , vërshuan lavdet , vërshuan simpoziumet që të na tregojnë se sa i «  madh « ishte Mehmet  Akifi  .

Në kohën e formimit intelektual në Kosovë , viteve 1968- 1981 , kishim mësuar për Sami Frashërin dhe Hoxha Tahsinin , por askush nuk e kishte përmendur Mehmet Akifin . Ku qëndronte qëllimi  i mendjeve të asaj kohe. psea ta nuk na kishin treguar që Mehmet Akifi kishte komponuar Hymnin Shtetëror të Turqisë  dhe na flitshin që Hoxha Tahsini kishte themeluar Universitetin e parë turk  dhe Samiu kishte bërë Enciklopedinë e parë turke , alfabetin latin turk etj.etj.

Pra pse  u zgjodh  Mehmet Pejani e jo Samiu apo ndonjë shqiptar tjetër i Turqisë ? Shumë thjeshtë , të përmendurit përveç që ishin turq isin edhe shqiptar , kurse Mehmeti ishte komplet turk dhe isalmik i fortë. ;dhe ky i duhej propagandës gyleniste  për ne. Neve duhej mbushur mendja ndryshe , jo ashtu si na thoshin Rilindësit . Tek e fundit pse Mehmet Akifi nuk i takon grupit të rilindësve ?

Derisa rilindësit e kërkonin zgjimin kombëtar , Mehmet Mula i Sushicës me babën mejzin  shkruante:

«Nuk e kuptoj se si, në vend të bashkimit nga Islami, ideja e separatizmit hyri në mendjen tuaj? A e futi djalli idenë e nacionalizmit në mendjen tuaj?” - kështu thirrte në shkrimet e tij, në thirrjet pasionante kundër nacionalizmit shqiptar siç e dëshmojnë edhe këto radhë:

“Nacionalizmi nuk është asgjë tjetër por një tërmet që do të rrëgjojë dhe shkatërrojë unitetin islamik që ka mbajtur bashkë kaq etnicitete e kombe të ndryshme nga njëra tjetra. Të harrohet ky realitet është një lajthim i përjetshëm. Kombi osman nuk mund të përparojë me nacionalizmin shqiptar apo atë arab».

E shihni pra , asgjë shqiptare nuk kishte nga  ai.

Miku  Salih Mehmeti  në konica.al  për islamistin e madh turk me origjinë nga Peja shkruan  “Por stigmat e Ersoy-t ndaj nacionalizmit shqiptar do të shkonin edhe më tej. Në vitin 1913, ai boton një poemë elegjiake të titulluar «Jam shqiptar» por vargjet e saj sëmbojnë me urrejtje ndaj përpjekjes për pavarësi.

Poema në fjalë drejtohej kundër Isa Boletinit dhe parisë së Kosovës që i nisën kryengritjet anti-osmane. Pasi vjell një diarre fjalësh kundër Isa Boletinit, Ersoy e quan nacionalizmin shqiptar «kufr» (blasfemi), siç e dëshmojnë edhe vargjet:

«A nuk ishte populli juaj Islami/ Çka është kombi i juaj? Ju duhet t’i ktheheni popullit tuaj/ Çka është Shqipëria? A ka vend për të në sheriat? Të çosh përpara një tjetër grup është blasfemi».

Pa e zgjatur shumë pra , e kuptuat qëllimin e Gylenit për shkollat e tija në Kosovë,  qëllime të cilat i ka edhe Erdoani .

E kam një lutje  me një thënje ‘ Mos të mashtrohemi nga “ ëmbëlsirat “ turke!

Fahri Xharra, Gjakovë

07.04.18(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora