E marte, 23.04.2024, 08:22 AM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: E keni vrarë ndonjë herë mendjen se...

E merkure, 04.07.2018, 07:47 PM


E keni vrarë ndonjë herë mendjen se pse:

– serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve , etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si ilir të rrejshëm , si albanë të ardhur vetëm rreth shekullit të 10-të nga Kaukazi ?

– serbët kurrë nuk i thonë vetes se janë më të vjetër se grekët ( nuk e kanë nga miqësia me ata por është rrjedhë e të vërtetës historike , sepse i njofin spekulimet e grekëve )

– se turqit dhe shqiptarët besnik të tyre na paraqesin të ardhur këndej pari pas Betejes së Kosovës ?

( ju kujtohen ligjëratat  e 5 viteve të kaluara? )

Përgjigja është e thjeshtë; me turqizimin tonë të përgjithshëm atëherë historia do të shkruhej ndryshe për ne. … dhe kështu me kalimin e viteve sllavët do të fitoni të drejtën e Adriatikut dhe Mesdheut .

E ne ? Zoti dhe ata e dinë vazhdimin e planeve të tyre . Kujdes pra nga kurthet e tyre !

Por  nuk janë vetëm serbët , turqit dhe grekët por edhe :” Ketu do ti jepja te drejte z.Maksim Zotaj, per mundësinë e ekzistencës se nje komploti kundër populli me te vjetër ne bote (qe ka arritur te mbijetoj si e tille dhe ti ruaj karakteristikat e eksraktit fillestar ne gjuhe, kulture dhe race), pasi qe pikërisht kultura pellazgjike, me sakte sinkronizimi i mitologjisë se saj (me ndihmën e shkrimtareve antik), me fete e sotme monoteiste (qe ane produkt i asaj mitologjie), do ta trondite te gjithë rendin botërore, sepse do te dalin ne pah te gjitha komplotet fetare, politike, racore… qe janë bërë këto 2.000 vitet e fundit. Prandaj, nuk duan qe ky epitet ti ngelet një populli (tani me) te vogël  siç janë shqiptaret, por do ta modifikojnë edhe këtë ndërrim te rendit botërore, si një lëvizje  ndërkombëtare. Ne këtë modifikim apo proces, rol te rëndësishëm  kane projektet për ç’kombëtarizim te shqiptareve ose thëne me ndryshe, per te relativizuar (zbutur) aq sa është e mundur “monopolin” e popullit, gjuhës dhe kulturës me te vjetër te mbijetuar-shqiptaret, nëpërmjet projekteve imponuese multietnike, apo integruese me nderkëmbëza e komplote (jo reale) duke shfrytëzuar vetinë e re (te krijuar paraprakisht nga izolimi dhe me pas nga “helmimi” i opinionit publik nëpërmjet  medieve) te inferioritetit te shqiptareve, ne mënyre qe ky popull, kjo gjuhë, dhe kjo kulture, sa me shumë të  relativizohet, integrohet (në sens shkrirje-te një anshme) dhe shpërndahet . (B.Bajrami “”)

Pra kujdes, kur flasim , komentojmë dhe shahemi . Kujdes se jemi të përcjellur deri në imtësi për sjelljet tona ndaj vetvetes dhe historisë sonë. Të kotë e kemi , nëse i përkasim një populli “cukël” ( paçavure )ardhmëria  nuk do të na jep vendin që e meritojmë në mesin e popujve të civilizuar.

Foton e publikuar te plisit , shpërndajeni ne te gjitha anët, Është anglisht dhe dikujt i bie ne sy.

Fahri Xharra (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora