E enjte, 29.02.2024, 04:45 AM (GMT)

Mendime » Xharra

Xharra: Perëndesha pellazge e shëndetit dhe pastërtisë

E hene, 30.07.2018, 06:10 PM


Hyj (perëndesha) pellazge e shëndetit dhe pastërtisë

Hygeia ishte Perëndeshë e shëndetit të mirë, e pastërtisë shëndetësore. Ishte e bija dhe përcjellësja e Zotit të mjekësisë Asklepios-it (Asclepius-it), si dhe shoqe e Afërditës. Motrat e saj ishin Panakeia (Panacea)  ( shërimit të plotë ) dhe Iasos (barërave mjekuese , ilaçeve ). Emri i saj gjatë kohës romake ishte Salus e cila në shtatoret e gdhendura paraqitej një grua  me një gjarpër të gjatë në duar dhe krih .

Po mirë nëse Hygiea ishte sipas mitologjisë greke, e Salus sipas asaj romake ? Po nga e morën grekët këtë emër?

Z. Kopidakis. “Historia e gjuhës greke”, Athinë 2000, f. 23 shkruan” “Të vetmet përfundime të sigurta që mund të nxjerri kush, nga të dhëna gjuhësore të këtij tipi (emrave vendore) janë këto: të paktën një gjuhë flitej në Greqi më parë se të vinin Grekët . Gjuha greke lindi nga SHARTIMI i një bisku indoevropian mbi një trung jo grek”

“Athinasit dhe te huajt që banonin në Athinë, saktë me propozim të këtyre të fundit, ndaluan nga një kohë e caktuar dhe më vonë të shkruajnë Joniken dhe filluan të shkruajnë Atiken”   (Z. Kopidakis. “Historia e gjuhës greke”, Athinë 2000, f. 302 ( nga Altin Kocaçi )

Pra Hygeia ishte  Hyj i pastërtisë dhe i shëndetit të mirë . A ka shpjegim me gjuhën e sotme shqipe ?

“Kur themi e pastërtisë kemi te bëjmë me dritën e Yllit (diellit -zot-zeus) ashtu edhe shëndeti ka lidhe me të, sal/utem, në latinisht; he/al-th- në anglisht, dhe IS i Gien- në greqisht = shëndet  ( shpegim nga Mili Butka )

Por ,të shtojmë edhe këtë “Pausanias, Description of Greece 1. 23. 5 (trans. Jones) (Greek travelogue C2nd A.D.) : "Në Akropolis (Acropolis), Athens  janë figurat e perëndive ;  ajo e Hygeia-s  (shëndetit), legjenda e së cilës thotë që ishte e bija e Asklepios (Asclepius  ) dhe e Athenes  Athena, gjithashtu e quajtur Hygeia “

Edhe një përshkrim i Pausanias : Pausanias, Description of Greece 9. 26. 8 :

"[At Thespia, Boiotia there is an] image of Tykhe (Tyche), and in another place that of Hygeia."

Ju kujtohen turqit ,grekët dhe serbët se si na thoshin që mos të mësojmë se hidhërohet zoti me ne kur flasim shqip?  “Burri i parë që ka lindur në botë ka qenë Pellazgu, një burrë i dalluar për përmasat dhe bukurinë e figurës së tij që i kalonte të gjithë të vdekshmit e tjerë për kualitetet e shpirtit. Pellazgu ishte i pari që u mësoi njerëzve që të ndërtonin shtëpi dhe të mbroheshin nga të ftohtit, ai u mësoi njerëzve që të bënin rroba nga lëkura e deles. Pellazgu ka lindur nga dheu për të qenë filluesi i genit të vdekshëm” Pausanias (110 prK –180 prK:). (Pausania lib.VIII. 1.4)

Po , si  u  bë që Hygiea përendesha pellazge ., të ishte herë greke e herë  romake ?

Studimet pellazgjike e kanë vlerën e saj se e bëjnë botën të mendojë ndryshe për ne , shqiptarët.

Kulti i Hygeias si perëndeshë e pavarur u përhapë pas vitëve430-427 pr Kr. kurse në Romë pas vitit 293 pr. Kr, Të parët tanë ku mbetën? U harruan apo u përvetësuan nga ardhacakët?

Fahri Xharra, Gjakovë (Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora