E marte, 25.02.2020, 05:58 PM (GMT)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Ku jemi ? Cili është Nuri Bexheti?

Ajo që më nxiti të shkruaj , dhe të pyes se me të vërtetë ku jemi është ajo që lexova pë Ligen greko -amerikane në Çikago , dhe ndarjen e çmimit për 50 student të rinj greko-amerikan “ të cilët do ta zbardhin të ardhmen greke”. Salla ishte mushur , nga familjarët dhe miq te filohelenizmit për ndarjen ...

Xharra: Pse aq pak e njohim Safete Sophia Juken?

Cila ishte  Safete Sofia Juka ? na e shpjegon i nderuari Moikom Zeqo; kurse unë i zgjodha  disa çaste me Safete Sophia Jukën   që në mënyrën time ta njofim këtë figurë  te letrave shqipe, figurë kombëtare të ciilën  Kadareja e ka cilesuar si intelektualen më te madhe shqiptare...

Fahri Xharra: Shpifjet për shqiptarët dhe e vërteta serbe

A jemi shqiptarët zot të vetvetes , apo duhet të qëndrojmë gjithmonë kokë ulur ndaj  një kombi tjetër,të cilit ia kemi parë  përherë  “sherrin “? Propaganda e tyre ka qenë aq e fuqishme sa që i ka mbushur mendjen të gjithëve që iu janë drejtuar . Shpifjet e tyre nga më të ndryshmet...

Xharra: Bashkimin kombëtar e kemi në dorën tonë

Bashkimi kombëtar i shqiptarëve do të vij një ditë . Nëse ishte ëndërr qe sa e sa vite , ënderrë do te mbetet e dhe do kohë . Deri kur?  një pyetje së cilës për`iu përgjigjur duhen shumë faqe shkrimi në të cilat duhet ta zhveshim vetveten nga të gjitha paragjykimet tona. Thjesht të bëhet një autokritikë...

Fahri Xharra: ''Vetëvendosje'' ndihmoi ardhjen e ''Zajednices''

Pavarësia e Kosovës sigurisht ishte ngjarja më madhore që shqiptarët kanë përjetuar në këtë shekull, kjo ngjarje madhore nuk e bën profan identitetin e shqiptarëve të Kosovës ndaj identitetit kombëtar. Kjo ngjarje historike nuk mund të perceptohet si momenti i ngjizjes së një identiteti të ri...

Fahri Xharra: Ndarja mbetet e përherëshme!

U ndamë në vitin 1912 ; i thamë njeri tjetrit shkofsh e mos u kthefsh . Dikush qante e shkulte flokët se humbën të mirat , e tjetri gëzohej edhe pse nuk e dinte se ç`është ndarja . Askush nuk na e kishte shpjeguar se ç`është ajo gjendje kur je i lire, kur nuk e ke të huajin mbi krye  dhe thiun...

Fahri Xharra: Përpëlitjet e fundit të islamoflliqtanëve

Është e vështirë kur e sheh  njeriun edhe më të mallkuarin duke ”dhënë “ shpirt , por kur shihen përpëlitjet e fundit të një “ideologjie “ vetëshkatrruese, vetëmohuese dhe në të njejtën kohë antikombëtare , atëherë të lind krenaria se më në fund po përfundon edhe një “ epokëz...

Fahri Xharra: Kryqi, Thika dhe Shpata e Islamit

Fatkeqësia shqiptare qëndron në ndarjen tonë në katër fe. Fatkeqësia e jonë është në ardhjen e turkut para pesëqind vjetësh e cila jo si hije por si re e zezë qëndron mbi ne. Fatkeqësia e jonë  vjen nga Konstatinopoja ( Stambolli). Fatkeqësia e jonë që pesë qind vjet na vjen nga Stambolli ...

Fahri Xharra: Edhe do fjalë për Hysamedin Ferajn

Një lexues shkruan: “ Analize me negative se kjo e H.Ferajt nuk kam hasur keto kohet e fundit.Nuk po kam shum kohe qe "bithperpjetesit" Hysamedin,tja nxjerri laknat ne shesh,duke u bazuar vetem tek shkrimet e Rilindasve tane te te gjitha feve. Aferim bre "Abdullah" Feraj...

Xharra: Fiset malazeze - gënjeshtër e madhe serbe!

Fatkeqësisht në vitin 2009 kishte vdekur akademiku i SANU-s  Sima Çirkoviq ( Ćirković) , historiani i cili në historiografinë serbe kishte arritur  caqet më të larta. Kolegët e tij , si dhe shumë shkencëtar të pranuar e vlerësojnë punën e tij. Bizantologu Ljubomir Maksimović...

Fahri Xharra: Atdheu është atdhe edhe kur të vret

“Të mos u shkasë zemra kundër Shqipërisë as kur do të vuajnë pa faj. Atdheu është atdhe, bile atëherë kur të vret. Këtu kanë lindur, këtu të rrojnë me mish e shpirt, qoftë edhe me dhembje. Fëmijët i porosit ta duan vendin dhe gjuhën tonë gjer në vuajtje.” shkruante Mitrush Kuteli para vdekjes…

Fahri Xharra: Historia e mëshehur - Si lindi Serbia?

Nuk po shkoj aq larg  në kohë, se ku të prekësh del shqiptari ; na del shqiptari gjatë gjithë historisë njerëzore herë si i mirë e herë si njeri i keq. Por t`i mblidhnim të gjitha veprat e shqiptarëve , si ato të mirat ashtu edhe ato të këqijat e t`i  futnim në një kompjuter “gjigant” për analizim...

Fahri Xharra: Kosova nuk i takon Serbisë

Menjëherë do të më pyesni,  pse ky titull, kur ne e dimë që Kosova nuk i takon Serbisë. Kur e thotë i huaji,  dhe kur e thonë njerëzit me peshë ndërkombëtare atëherë t`është më lehtë ta pranosh edhe vet vendimin tënd. Sikur të bazohemi në propagandën serbe-turke ; ne nuk kemi miq...

Fahri Xharra: Shteti islamik i Kosoves - sipas rusëve

Politika e vellazerise Shqiptaro-Turke nuk është gjë tjetër veçse shkatërrim i principeve mijra vjeçare mbi te cilat u ngrit ndërgjegjja kombëtare shqiptare.Kjo vëllazëri ka vetëm një emër. Tradhti. Edhe përkrahja e një politike te tille nga individe pseudo-demokristiane nuk është gjë...

Fahri Xharra: Dëshmitë e nëntokës për të parët tanë

Për deri sa,  neve na kanë hedhur  “ një grusht mizash “ sllavo-turke,  domosdo që neve do të humbasim kohë pas tyre,  domosdo që neve duhet të shtrihemi “ për së gjëri e për së gjati” sipas urdhrave të atyre mizave të mbushura plot viruse dhe plotë baktere aerobe  dhe anaerobe...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoksë të Drenicës

Ballafaqimi me serbë është i vështirë , bile shumë i vështirë ,; kemi shumë fakte që i dalin krah kësaj thënje. Por nëse flasim vetëm duke u nisur nga Certifikata e jonë e lindjes ,  me kusht që mbi të cilën nuk është  “shkruar” asgjë nga serbët, turqit apo shqiptarët mohues (të vetvetes), atëherë do...

Fahri Xharra: Gjuha shqipe - “ Rrypi lidhës gjuhësor”

Analisti , studiusi , historiani nuk guxon të mundet nga emocionet , nëse dëshiron që ajo analizë, ai studim apo ajo histori që e shkruan të jetë reale. Por kur lexon diçka për të cilën je munduar ta gjesh, dhe e cila  do ti jepte shkëlqimin shkrimeve , e cila e vërteton ate që e ke thënë ,por nuk ...

Xharra: “ISIS-i“, vërshimet e Tetovës dhe Gligorovi!

Se jemi viktima , këtë po e dijmë ; por merimangën e zezë nuk po e shofim , po e ndjejmë vetëm erën e saj , po ia shofim rrjetën ngjitëse së cilës s`ka kush ti ikë . po i shofim vktimën e saj , historia dhe kombi ynë. Dhe tërësi nuk çajmë kokën ! jemi duke e lozur egoistin e Nitsches;”unë të shpetoj ...

Fahri Xharra: Varrezat ilire në Tetovë dhe xhamia

"Kur njerzit e qelbur heshtin apo e mohojnë të vertetën reagon toka e shenjtë dhe detyrohet te flet vetë për të nxjerrur në dritë të vërtetën.( nga Nagi Husa, Përmbytjet në Tetovë nxjerrin në dritë varrezat Ilire në Shipkovicë !) " Thënje me kokë , thënje që dhuje t` i vë në lëvizja...

Fahri Xharra: Zymi historik dhe Abetarja e Zymit

"Abetarja e Zymit (20 maj 1900)" u gjet në Arkivin Qendror të Republikës së Shqipërisë: nën siuglën F. 65, D. 163, Koleksioni i fondeve personale para vitit 1912, Jak Speci, që ka 80 faqe, por i mungojnë kopertinat.E njohur si Abetarja e Zymit, ajo ka 80 faqe, 33 germa e tinguj...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese