E marte, 04.08.2020, 09:33 AM (GMT+1)

Plus

Dosja e zezë e Greqisë, 1912-2007

Ja ç'shkruan Faik Konica në vitin 1940 për "bëmat" e dhespotit grek me emrin Thanas: "Në gjysmën e dytë të shekullit të katërmbëdhjetë, Janinën e qeveriste një princ bizantin (ose një despot, siç e kishte titullin zyrtar) i quajtur Thanas. Këtij...

Interneti ne xhep

Interneti eshte nje shpikje e madhe, si ta perdoresh per te pare gjera me ane te Google, te lexosh mbi te rejat e fundit ose edhe per gjera me te rendesishme si per shembull kontrolli i gjendjes tuaj financiare ne nje faqen e internetit te ...

Afrika e Jugut, ka futur Shqipërinë në Lidhjen e Kombeve në vitin 1921

Tre ditë më parë, në një speciale të transmetuar në një nga mediat shqiptare, shkrimtari dhe studiuesi komplementar Nasho Jorgaqi, i angazhuar si potencial në debatin për rishkrimin e historisë së Shqipërisë, deklaroi: "Noli ka futur Shqipërinë në Lidhjen e Kombeve, në vitin 1921"...

Telematika në mjekësi

Zhvillimi teknologjik ka bërë të mundur në këto vitet e fundit  një aplikim me vlerë të telematikës dhe informatikës në fushën e mjekësisë. Rolin që merr teknika në mjekësi (telemedicine) në limitet e asistencës shëndetësore në një  zonë, po del gjithnjë e më tepër në plan të parë...

Yoga dhe Shtatzania

Lidhja nënë – fëmijë, është fije e hollë që rritet dhe ushqehet ditë pas dite; është pikërisht kjo lidhje e thellë që gjeneron dhe mbështet jeten. Shtatzania për çdo femër është një moment i veçantë, i përbërë nga ndryshime të mëdha dhe emocione të forta. Trupi merr një formë të re, në mënyrë krejt spontane dhe të pakontrollueshme

Kush na ka qeverisur këta 100 vjet

Ato ditë që Bamir Topi ulej në Poltronën Presidenciale, në njërën prej shumë analizave që mbushën gazetat, shkruhej për të, duke e cilësuar si të pestin President të Shqipërisë. I bie telefonit të shkrojtësit, mik i imi dhe i them se e kish gabim, pasi Topi ishte i gjashti, se edhe Zogu kishte qenë...

Martesa, kalvari i mundimeve të dashurisë...

Shumë shprehje janë thënë për këtë fenomen të rëndësishëm njerëzor. Ne po ju rikujtojmë një thënie pikante që thotë: martesa është kështjellë ku ata që kanë hyrë brenda, e dinë se sa e vështirë është të jetosh në të. E ata që janë jashtë, duan të futen brenda...

Prirja nuse klasike, moderne apo ekstarvagante…?!

Grimieri dhe parukieri Artur Muço rrëfen tendencat e fundit për një nuse perfekte… stilet, ngjyrat dhe çdo tendencë të verës 2007… Për ta zbuluar lexoni të gjithë detajet që ju ka servirur revista “Spekter” nëpërmjet konsultës me specialistë të estetikës, parukierisë dhe grimit...

Ah! Këta adoleshentët....

Që prej gjashtë muajsh ime bijë ka një marrëdhënie me një moshatarin e saj. Jam e bindur se çdo gjë shkon mirë midis tyre. Të vetmet tensione që krijohen në lidhjen e tyre kanë në origjinë tim shoq. Ai nuk mund të tolerojë faktin që i dashuri i së bijës nuk ka filluar ende studimet e larta. Im shoq...

Një grua si shefe

Para ca ditësh po lexoja disa statistika rreth posteve të rëndësishme në Shqipëri. Edhe tek ne sikundër në shumë vende të tjera të botës, gratë përbëjnë një pakicë në të gjithë sektorët. Në sektorin publik për shembull, gratë zënë 26.3 %  të posteve drejtuese, ndërsa në Parlamentin...

Jeta seksuale pas lindjes së një fëmije

Dhe ja, bebja lindi. Periudha e shtatzënisë mori fundi, ndërsa ti gjendesh me një bebe në duar. Sigurisht, je e mrekulluar nga krijesa që gjendet përballë teje, por, njëherësh, mendon se duhet ta ushqesh, ta lash, t’u përgjigjesh të qarave të tij dhe të përshtatesh sa më mirë me rolin e nënës...

Eranda Libohova, ja personi që më jep shkas për të vezulluar...

Gjithmonë na ka befasuar me daljet e saj skenike.  Sharmi, eleganca dhe vezullimi ndërthuren më së miri në karakterin e këngëtares së talentuar të muzikës së lehtë, Eranda Libohova. Ajo nuk mohon faktin se pas këngës një vend shumë të rëndësishëm në skenë e zë  edhe veshja. Ajo tregon se pas...

Rrëfimi i një vajze ujë e sapun

Një miss që ka fatin të mos ngujohet para pasqyrës. Sepse Silvi Skënderaj është akoma shumë e re për t’u bërë robinjë e kremrave dhe trajtimeve të lëkurës. I dorëzohet make up-it të fortë vetëm kur ndodhet para kamerave duke prezantuar. Për t’u shndërruar sërish të nesërmen në një...

Fashion - vere 2007

Objektivi: superdekor. Të paktën sa u përket byzylykëve, kjo tendencë e ardhur nga pasarelat verore përmbushet deri në një. Prandaj dhe ne ju këshillojmë që në ditët e nxehta duart t’i keni gjithmonë plot... me byzylykë...

Kur dieta përfshihet në stilin e jetës

Vrapo për t’iu larguar nepsit. Shih çfarë ha. Respekto ca rregulla krejt ndryshe nga ato gramaturat e mërzitshme të dietave që të stresojnë. Dhe do shohësh që forma perfekte nuk është pamundur...

Dielli në një shishkë

Një ngjyrë e bukur dhe lëkurë e artë që në ditët e para të verës! Është shumë e thjeshtë me autoabronxuesit. Formula të lehta, të lëngshme, të freskëta, të pasura me agjentë hidratues dhe mbrojtës, që të bëjnë më të bukur në një kohë rekord...

Një make-up për ngjyrën e syve të mi

Nuancat e pranverës janë plot ngjyra: rozë, violë, rosa, viola, . Por edhe e gjelbër, e kaltër, e verdhë dhe portokalli. Por tonet asnjëherë nuk duhen zgjedhur rastësisht. Kërko nuancën që e bën më të thellë ngjyrën e syve të tu...

Franceze mund të bëhesh

Beretat, ngjyrat e pazakonta, buzëkuqi i kuq, lulet në shportën e biçikletës dhe dreka në Café de Flore. Dhjetë rregulla (plus një) për t’u shndërruar në pariziene të përsosur...

Ciganët, historia e shpirtrave të lirë që prekën Shqipërinë

Që nga vitet e fëmijërisë më ka tërhequr jeta e shpenguar, e lirë dhe disi më e veçantë nga komunitetet e tjera, ajo e një komuniteti mjaft interesant, e ciganëve. Në krahinën time, në Myzeqe, i quajnë edhe arixhinj, sepse, sipas banorëve të kësaj treve, ata merren me zbutjen e arinjve. Kjo nuk...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora