E marte, 19.10.2021, 03:13 AM (GMT+1)

Mendime

Urim Gjata: Vazhdimesia - rruga drejt Europes

E hene, 06.07.2009, 08:01 PM


Vazhdimesia - rruga drejt Europes
 
Nga Urim Gjata,  Selanik

Une vete bera rruge te gjate dhe vizitova shume qendra votimi,komunikova me shume Shqiptare.
Gjithshka ishte nje hap perpara,nje vazhdimesi.
 Shqiptaret e kuptuan qe vertet standartet jane shume te larta por jo te pa arritshme,u shpreh ambasadori i shteteve te bashkuara z Uidhers.
Pra fitorja e demokrateve.  Vazhdimesia ishte dhe eshte rruga e vetme drejt Europes.Shqiptaret i besuan vazhdimesise,ata u kurorezuan me gezimin e suksesit.
Shqiptaret i treguan botes perendimore me 28 qershor se e duan demokracine njelloj si ata.
Simboli i PD-se,dy gishtat e ngritur lart ne forme V-je,ndryshe 'Fitore dhe fitimtare' eshte simboli  i rruges se pa ndalshme te demokracise.
Ky eshte simboli i vizionarit Sali Berisha.Njeriut qe mori vleresimet nderkombetare per antaresimin e shqiperise ne Nato,aplikimin e shqiperise ne BE dhe gjithe reformat e tjera shume te rendesishme ne shqiperi.
Me 28 Qershor fitoj demokracija,partia demokratike, alternativa me e mire per konsolidimin e kesaj demokracie.Motoja udherrefyese 'Shqiperia po ndryshon' me arkitekt Sali Berishen
ishte ajo qe shqiptaret i besuan dhe e mbeshteten.Sepse Berisha ishte mbeshtetesi i madh ne pavaresine e kosoves,futjen e Shqiperise ne Aleancen e Atlantikut te Veriut,dhe me se fundi aplikimin per statusin e vendit per kandidat ne BE.
Tani ruga e Sali Berishes e nisur me 3 korrik 2005  ka vetem vazhdim per hapat e shpejte dhe te sigurte drejt nje Shqiperie europiane.Sali Berisha ka fituar me te drejte zemrat e shqiptareve,dhe bashkarisht me ta do te eci pergjate ketij mandati te ri qeverises.
Me moton e re te fitosh betejen dhe prej saj mos mbetet askush i humbur Sali Berisha ecen drejt vazhdimesise,drejt besimit qe ai ju njgjizi shqiptareve me arritjet e shumta dhe sukseset e njepasnjeshme.
Pra partia demokratike nuk u ngrit ne detyre,ajo mori persiper detyra te reja.Ajo eshte vecse nje qeveri origjinale dhe aspak kopje.
Per partine demokratike dhe demokratet fitorja erdhi qetesisht,arritjet e 4 vjecarit te pare ishin dhe jane nje model i futjes se shqiperise ne europe.PD-ja trokiti tek shtepite e shqiptareve duke percielle mesazhin e shqiperise europiane,sepse ne partine demokratike ka vend per te gjithe dhe ne cdo kohe.
Sali Berisha hapi serisht dyert e saj dhe beri pjese te veten prurje te reja,te ftuara nga shoqeria civile apo perendimi.
Me 28 qershor pjesa me madhe e tyre fituan,fituan te drejten per tu ulur ne karriget e parlamentit te ri,me idete e reja demokratike perendimore.Sepse fitorja ka te beje me besimin,te cilin PD-ja dhe lideri i saj Berisha,ua njgjizi shqiptareve me arritjet e shumta dhe sukseset e nje pas njeshme.
Qeveria Berisha tani ka castin e vet  sepse.......
Shqiperia do cele negociadat per marveshjen e antaresimit ne BE, do behet e mundur levizja e lire brenda mandatit te dyte te qeveriseduke arritur shume shpejt aktin final,shqiperia ne europe ne vitin 2013.
duart e pastra te Sali Berishes do ta cojne shqiperine shume perpara.
Ne kete mandat te dyte nje qeveri dhe me e vogel se e para.Shoferet dhe veturat nuk do rendojne me ne supet e popullit.Zero tolerance ndaj krimit te organizuar,160 mije qytetare te punesuar ne 4 vitet e ardhshme.Lufta kunder korrupsionit nuk do kete te ndaluar.Ndertimi i 400 hidrocentraleve me koncension,ku do punesohen mijra shqiptare.Reforma te thella ne sistemin gjyqesor.Shteti ligjor do te njohe nje nivel te ri ne shqiperine europiane,heqja e taksave per 5 vjet per familjet e varfera.Zgjerimi i akseve rrugore deri ne komunat me te thella dhe lidhjet e reja me fqinjet.Mbeshtetja e projekteve te fermereve,dhe 5 fishimi i grantit per keta.Rritja e numurit te studenteve ne 160 mije.
Me kete qeveri te duarve te pastra te drejtuar nga z Sali Berisha shqipetaret treguan edhe nje here,pjekurine dhe mencurine politike.Me shume se cdo gje eshte shqiperia,kombi.
Gjate gjithe fushates,kam udhetuar,kam takuar njeres,thote z Uidhers, tema e perbashket e tyre ishte perpjekjet per ti dhene fund korrupsionit ne vend, dhe ecjen perpare te vendit te tyre,me synimin e perbashket.Qeveria eshte  e te gjithe shqiptareve,qeveri e shqiperise.


(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora