E shtune, 25.03.2023, 10:23 AM (GMT)

Kulturë

Atdhe Geci: Udhë e fshehur

E merkure, 15.03.2023, 05:49 PM


UDHË E FSHEHUR

Mërgimi s´është udhë por ikje

përballje  me    panjohurën

përballje me qiej krejt të huaj

përballje me mallin  dhe  lotin.

Jeta në mërgim është e ftoftë

zjarr i ngrirë  midis kraharorit

ku i mërguari dhe e mërguara

humbasin gjuhën e identitetin.

Udhë e errët e mërgimit vret

më të shenjten e mërgimtarit

indin e gjuhës së nënës, dhe

gjaken e zemrës së atdhenjtë.

Plagë  e  mërgimit  nuk është

festë, e as dëshirë kombëtare

me mërgime  po  zvoglohemi

jeta në mërgim është e rëndë.

Unë s´di ta festoj jetën këtej

mbi skelete ëndrrash të rëna

as  me  lumturi  të kallajisura

mërgimi s´është udhë po ikje!...

Atdhe Geci - Dortmund, 2023(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora