E marte, 14.07.2020, 12:10 PM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Engjëll Koliqi

E premte, 29.05.2020, 02:47 PM


Engjëll Koliqi

TË GJITHË FLASIN

Kur kemi të bëjmë

Me interese jetike

Të gjithë flasin

E flasin

Askush nuk lëvizë

...

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

NGA QIELLI

Këtu mbi ne

S’ka më breshër

Tashmë

Me dorën e mrekullisë

Reshë

Vetëm shi i ëmbël

I dashurisë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

NUK BLEHEM AS NUK SHITEM

Unë jam unë

Krejt origjinal

I tokës dardane

As nuk shitem

As nuk blehem

Nuk ndryshoj

Sepse kam një interes të vetëm

Kombin tim

Dhe atdheun

Me të gjitha të mirat e botës

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

MUR I QËNDRESËS

Ky muri i gjatë

Midis relieveve të kënaqësisë

Në këtë shekull dashurie

Është mur i qëndresës

...

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

ME TË DREJTË

Hidhërohemi

Nga gënjeshtrat

Ikim në botën tonë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

PRESIN NGA ZOTI

Nuk lëvizin

Asnjë centimetër

Drejt akcioneve

Të gjorët

Presin kot

Që Zoti t’u dërgojë

Mrekulli

...

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

QIELLI YNË

I ndritur

Dhe i vezulluar

Ditenatë

Me rreze të mrekulluweshme

Të dashurisë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

ME TË GJITHË

Duam të jemi të barabartë

Në gëzime

Edhe në telashe

Sfidat e jetës

Me nder

Dhe me dashuri

Duam t’i përballojmë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

MBËSHTETUR NË FJALË

Shpesh gabojnë

Të gjorët

Që për shumë dukuri

Vetëm fjalëve

Iu besojnë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

JO VETËM NE

Froni i dashurisë

Nuk është bërë

Vetëm për ne

O mbretëreshë

Mund të vijnë të gjithë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

JEMI FITUES

Në garën e madhe të dashurisë

Unë e mbretëresha

Jemi të parët

Fitues

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

ME NJË LËVIZJE

Në fronin tonë

Dhe në mbarë mbretërinë

Me një lëvizje

Bëhen

Njëmijenjë mrekulli

Dashurie

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

VAPË DASHURIE

Mirë na i nxenë

Në të njëjtën kohë

Edhe na i freskon

Këto zemra

Që shëtisin nëpër histori

Duke kërkuar

Njerëzi

Dhe drejtësi

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

KTHEHEN

Mos keni frikë

O njerëz të mirë

Ata kanë shkuar

Të përmbushin

Disa detyra të rëndësishme

Kur të vijë koha

Kthehen

Pa imponime

As pa ljutje

Vijnë në çerdhen tonë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

MBËSHTETUR NË FAKTE

Marrim vendimet

Dhe i shtojmë mrekullitë

Në këtë shekull të dashurisë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

ME KONTRATË

I fillojmë bashkë

Dhe i mbarojmë

Të gjitha projektet

E dashurisë

Të gjitha heret

Gjithmonë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

THËRRASIN E THËRRASIM

Mrekullitë e dashurisë

Kanë filluar

Po

Ata thërrasiun andej

Ne thërrasim këndej

Pikëtakimin e bëjmë

Në zemrën e shekullit të ri

Që me krenari

Mba

Emrin e bekuar

Të dashurisë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

NË SHI

Edhe freskohet

Edhe ngrohet

Mrekullisht

Në të njëjtën kohë

Shpirti im i pastër

I dashurisë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

NË TË GJITHA ZEMRAT

Këngë dashurie jehon

Në këtë ditë të madhe

Të historisë sonë

Të lavdishme

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

BRENDA DHEMBJES

Shumë vështirësi ka

Edhe lotë

I ndjejmë të gjithë

I madh e i vogël

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

RAST I MIRË

Kjo stinë e pestë

Shumë qartë

Është rast i mirë

Për të kuptuar drejt

Njerëzinë

Dhe dashurinë

Garlate (Lecco), 10 tetor 2012

PARLANO TUTTI

Quando abbiamo da fare

Con i vitali interessi

Tutti parlano

E parlano

Nessuno muove

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

DAL CIELO

Qui sopra di noi

Non c’è più grandine

Ormai

Con la mano del miracolo

Piove

Solo dolcissima pioggia

Dell’amore

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

NON MI COMPRO NEANCHE MI VENDO

Io sono io

Tutto originale

Della terra dardana

Neanche mi vendo

Neanche mi compro

Non cambio

Perché ho solo un unico interesse

La mia nazione

E la patria

Con tutti beni del mondo

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

MURO DELLA RESISTENZA

Questo lungo muro

Tra i rilievi del piacere

In questo secolo dell’amore

È muro della resistenza

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

CON RAGIONE

Arrabbiamoci

Dalle bugie

Scappiamo nel nostro mondo

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

ASPETTANO DA DIO

Non muovono

Neanche un centimetro

Verso le azioni

Poveri

Inutilmente aspettano

Che Dio li invia

Miracoli

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

IL NOSTRO CIELO

Illuminato

E splendente

Giorno e notte

Con meravigliosi raggi

Dell’amore

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

CON TUTTI

Vogliamo esser uguali

Nelle gioie

Anche nei guai

Le sfide della vita

Con onore

E con amore

Le confrontiamo

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

APPOGGIATI NELLE PAROLE

Sbagliano spesso

Poveri

Che per tanti fenomeni

Solo alle parole

Credono

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

NON SOLO NOI

Il trono dell’amore

Non si è fatto

Solo per noi

O regina

Possono venire tutti

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

SIAMO VINCITORI

Nella grande gara dell’amore

Io e la regina

Siamo primi

Vincitori

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

CON UN MOVIMENTO

Nel nostro trono

E nell’intero regno

Con un movimento

Si fanno

Milleuno miracoli

Dell’amore

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

CALDO DELL’AMORE

Ci riscalda bene

Nello stesso tempo

Anche ci rinfresca

Questi cuori

Che girano nella storia

Cercando

Umanità

E giustizia

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

SI RITORNANO

Non avere paura

O buona gente

Loro ci sono andati

Compiere

Alcuni compiti importanti

Quando arriva il tempo

Si ritornano

Senza imposte

Neanche preghiere

Arrivano nel nostro nido

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

APPOGGIATI NEI FATTI

Prendiamo le decisioni

E li aumentiamo i miracoli

In questo secolo dell’amore

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

CON CONTRATO

Insieme li iniziamo

Anche li finiamo

Tutti progetti

Dell’amore

Tutte le volte

Sempre

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

CHIAMANO E CHIAMIAMO

I miracoli dell’amore

Ci sono iniziati

Loro chiamano di là

Noi chiamiamo di qua

Il punto d’incontro lo facciamo

Nel cuore del secolo

Che con orgoglio

Tiene

Il benedetto nome

Dell’amore

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

NELLA PIOGGIA

Anche si rinfresca

Anche si riscalda

Miracolosamente

Nello stesso tempo

La mia pulita anima

Dell’amore

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

IN NTUTTI CUORI

Echeggiano canzoni dell’amore

In questo grande giorno

Della nostra storia

Gloriosa

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

DENTRO IL DOLORE

Ci sono tante difficoltà

Anche lacrime

Li sentiamo tutti

Grande e piccolo

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012

BUONA OCCASIONE

Questa quinta stagione

Molto chiaro

È buona occasione

Di conoscere giusto

L’umanità

E l’amore

Garlate  (Lecco), 10 ottobre 2012(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora