E diele, 17.01.2021, 03:46 PM (GMT)

Kulturë

Shyqyri Fejzo: Lufta e re

E marte, 17.03.2020, 09:26 AM


Shyqyri Fejzo

Lufta e re

Kur lokomotiva që mban jetë

Po del nga shinat e konsumuar

Në njerzi erdh luftë e vërtetë

Që në glob nuk është provuar

Njerzit në llogore janë rreshtuar

Ushtarë të luftojmë armikun e ri

Kushtet këtë herë kanë ndryshuar

S’ka si dikur heroizëm e trimëri

Heroizmi është veten të mbrosh

Në luftë sot nuk pi ujë guximi

Udhëzime dhe urdhra të dëgjosh

Sot gjoksin luftës ka vënë durimi

Një krah të cimentojmë besimin

Ta mbajmë lart si  një permendore

Në krahun tjetër të kalitim durimin

Garantet  të sigurtë për një fitore(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora