E marte, 29.09.2020, 06:35 AM (GMT+1)

Kulturë

Kolë Tahiri: Belgjika – mikpritëse humane

E shtune, 14.03.2020, 03:44 PM


BELGJIKA – MIKPRITESE HUMANE

(Kushtim)

Nga Prof KOLE TAHIRI

Belgjika e vogel,

ne Veri-Perendim te Europes.

Me mbreterine Angleze e ndan gjigandi,

Oqeani Atllantik.

Shtet i pavarur, panderprerje qe ne shekullin XIX-te,

gjithnje korrekt me te gjithe,

Shtet sinqerisht DEMOKRATIK.

Banoret: flaman, francez,

po edhe gjerman, ne cdo ane !

Njerez demokrat, dashamires,

qytetar, vertete human !

Ne rruge, ne park, shitore,

takime kudo qe i ndeshim:

Pershendeten e perzemersisht,

embel buzqeshin!

Mikprites,

ata i pranuan shqiptaret e shperndare,

Aneekand botes,

pa rregull e madje, pa karar.

Ne, «Albanezet" trimosha,

pse jo edhe kryelarte.

Na pranoi dhe Qeveria Belge

Varg e varg, dite-nate!

Ardhur krejt te pa ftuar,

nisur qe nga Lufta Dyte Boterore !

Pak me thene mijera,

vertete llogariten taborre.

Na strehuan, punesuan

e shkolluan neper qytete.

Sipas kerkesave, nevojave

e deshirave te veta.

Mbreti vizionar na mori ne mbrojtje,

urtesisht te gjithe i porositi:

Larg i keni lene te dashurat brigjet!

Por, edhe ketu do t’i gjeni shtigjet..!

Njihuni me vendin tone,

punoni e mesoni pa merak!

E, mos harroni,

po t’u mbushet mendja:

Kthehuni prap !

Nje keshill u jap, boterisht e pa hezitim :

"Mos gaboni te shkelni ligjet e vendit tim..!"

Shqiptaret, turravrap

shpupurisen nga vendi:

Tradita jone thote:

"Si eshte vendi behet kuvendi... !

"Beluli, mendon duke kujtuar te PARET:

Mikprites, ne bote jane vetem shqiptaret !

Na detyruan ne te largohemi nga Shqiperia!

Besniket e partise e Krietari Mavria!

Shqipot sot, me mendje e zemer

shprehemi perpara Botes:

Perjetesisht i mbetemi, BELGUT:

-MIRENJOHES!

-Per ZemraShqiptare, nga Brukseli, Mars 202O-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora