E diele, 05.04.2020, 06:44 AM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Java e Filmit Shqiptar - Ditën e Pavarësisë

E diele, 16.02.2020, 05:00 PM


Me 17 shkurt 2019 në kino ABC në Prishtinë, në orën 19.00. do të fillon "Java e Filmit shqiptar". Mbrëmjen e parë do të shfaqet për herë të parë filmi "Skënderbeu", i restaruruar dhe i përpunuar në laboratorët e Italisë. Janë ftuar personalitete publike dhe të kulturës, ndërsa do të vinë edhe kineastë nga Shqipëria. Pas shfaqjes së filmit do të organizohet një koktej debati.

Java do të organizohet nga Kosovafilmi (mbështetur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve), Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë me Digitalb.

Hyrja është e lirë

Mbrëmjen e dytë, do të shfaqet filmi "Nëntori i dytë", i regjisorit të famshëm Viktor Gjika (i ndjerë) dhe "Tomka dhe shokët e tij" i Xhanfise Kekos.

Filmi "Nëntori i dytë" është restaruruar e përpunuar në SHBA.

Gani Mehmetaj(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT