E premte, 27.01.2023, 03:59 AM (GMT)

Kulturë

Shahin Ibrahimi: Halli dhe axhensia

E merkure, 21.02.2018, 05:35 PM


Shahin Ibrahimi

 

Halli dhe axhensia

 

Ndriçuar nga hëna, verbuar nga nata

Zemra dhe sytë, mbuluar me dhimbje,

Djersë mbushur nga ankthi, jo nga vapa

Atë çast edhe ajrit i kërkoja zgjidhje.

 

Më flisnin kujtimet, si valë që buçet

Momenti përherë, më mban të frikësuar,   

Respekti i tij me heshtje, po më vret

Në udhën e riteve, aq shum i dashuruar.

 

Në kushtet ku isha, nuk bëja dot gjë

E dija që njerëz do më vinin shumë,

Nga agjensia pranë, mu përgjigj një zë

Ofertat drejt meje, u derdhën lumë.

 

U morëm vesh në çast për kushtet që afroi

Gjithçka dhe në kohë i mori ajo përsipër,

Dhe unë ja plotësova në orarin që kërkoi

Rrudhat u shtuan, në ballin e djersitur.

 

Çdo gjë e bukur, dhe me shumë shije

Heshtja dhe pastërtia mbretëronte kudo,

Shpirti i ambientit, të bënte të ndrije

Me kulturë e respekt, të afrojn çfar do.

 

Ai njeri më nderoi, më hoqi litarin nga fyti

Më priti gjatë, deri sa e likujdova,

Për burrërinë e tij, i ndritë shpirti

Kënaqësinë e një nderi, i lumtur shijova.

 

Për mentalitetin tonë, kjo është gjë e re

Por për një europian është normë e parashikuar,

Pa rrëmujë, ruan qetësinë, bën respekte

Por pa para, je si një minier e harruar.

 

 

Hajde peshk

 

Dëgjoj çdo ditë të njëjtën zë

Që më bën shpesh të shqetësohem,

I djersitur dihaste, gjithmonë në pritje

Ti kandisë blerësit të afrohem.

 

Në biçikletë kishte tre arka peshk

Por zëri e tij kishte mërzitje,

Përzier ishin dental, merluc, levrek

Tregonin qartë që nuk kish shitje.

 

Çdo ditë lëviz kështu ngadaë

Se jeta që jetojmë është e pa sigurtë,

As një copë bukë, njeriu s`të fal

Me ëndrra para, që i përtypim me ngut.

 

Sa shumë më dhimbset ky i gjorë

Në këtë kohë ku, nuk ka aspak barazi,

Çdo jetë që zvrarrë hiqet me zor

Si shitësi i peshkut, nën qiellin gri.

 

Ja dëgjoj shpesh të tijin zë

Ai për të jetuar u bë shitës në atë moshë,

Këtu ku dinjiteti, s`ka vlerë për asgjë

Janë bërë të gjithë për lëmoshë.(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora