E enjte, 25.02.2021, 05:14 AM (GMT)

Kulturë

Drita Nikoliqi Binaj: Kapërceva unin tim

E hene, 12.05.2014, 04:44 PM


Drita Nikoliqi Binaj

 

KAPËRCEVA UNIN TIM

 

Moti pata ra njëherë

e ngopur prej dritës

e e lodhur prej ditës

nga iluzioni për të vërtetën.

 

U bëra shkrumë e hi.

Pastaj u ngrita e fluturova

si shqipe te shqiponjat

me shikimin e gjatë

prapa më nuk shikova.

 

Atje lartë

e vetmuar isha

por e sotmja

lëshoj poshtë

të djeshmen që kisha.

 

Atje u qetësova

frymarrjen e shpejtuar

e ndalova.

Më besoni

krizat i tejkalova.

 

Krijimtarija lindi prej ankthit

si dita prej natës se errët.

Kapërceva vetëvehten

pa qenë e shkapërcyer.

 

 

KUJTIME TË TRAZUARA

 

Në jetën time të trazuar

me vështërsitë e jetës

kam qënë gjithmonë

në lëvizje, në vrap.

 

Në fluturim për mbijetesën

duke kontribuar

në çdo sferë

që paraqitej nevoja.

 

Gjaku im...

Më bën shumë të këqija.

Ma vodhën jetën

më morën dashurinë

që kisha trashëgimi.

E ajo

nuk kompezohet.

Pengu im është se nuk u ngopa

më më të dashurit e mi.

Me fisin...

 

Por

me qëndresën

e sakrificën time

duke ecur krah për krah

në rrugën e vështirë te jetës.

Sfidova të gjitha vështirësitë

qe mi dha jeta,

e mbështetur

vetëm në vetëvehten.

 

Dhe ja:

si thot i madhi Naim:

"Jam i gjallë dhe jam në jetë.

Jam në botën e vërtetë"

 

 

UA FALA MËSHIRËN

 

Hutim i neveritshëm.

U munduan vta shesin

urtinë time të ëmbël

për etjet e tyre të ulëta.

 

Kafshë grabitqare

përfitues

mashtrues.

Sa ma shumë u dhashë

aq më shumë deshtën.

 

U munduan

të mi marrin

edhe ditët edhe nëtët

në pakthim.

Të më marrin

edhe betimin tim.

 

Mallkuan

shtigjet e veta.

Ma hidhëruan mjaltin tim

duke fyer virtytet e kombit

me tradhëtinë e tyre.

 

Në helmet e tyre

me bollëk

u përmbys edhe ajo

që ishte

më e shenjta për mua.

E unë

Ua fala Mëshirën.

 

 

TREGIMI IM

 

Mbeti

tregimi im i madh

i patreguar,

i pashmangshëm.

 

Mbetën

plagë të pashëruara.

Vdiqën iluzionet

sepse

ligësitë u bënë fuqi.

 

E tingulli më i bukur

i jetës sime

u vra

së bashku

me ngazëllimin tim.

 

Rrënuesit e mallkuar

Tentuan ta thyejnë

pasqyrën e shpirtit tim.

 

Por unë kam

diçka të pathyeshme.

e njerëzore

kam vullnetin tim

dhe qëllimin kundër qëllimit!
(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora