E marte, 31.01.2023, 08:13 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Islami - Demaci - Qosja - Janullatos - Serbet - Pirraku - Kufiri - Orgjia

E diele, 09.03.2014, 08:20 PM


Islami - Demaci - Qosja - Janullatos - Serbet - Pirraku - Kufiri - Orgjia

Nga Ilir Dardani

Zemra Shqiptare kunder zemrave shqipfolese aziatike

Jo, ne jemi shqiptare e europiane dhe nuk e shnderrojme veten tone ne dicka tjeter per hir te nje pushtimi. Pervelimo-poshterimit shekullor i kemi dale kunder dhe do te vazhdojme ta bejme. Ka vite qe ketu ne Zemra Shqiptare kemi folur per te shkuaren, te tashmen dhe te ardhmen islamike te shqiptareve. Islamin nuk e kemi pare si pasuri dhe nuk do e shohim per aq kohe sa te kemi Zemer e Sy, por mbi te gjitha Tru. Sot Zemra Shqiptare nuk eshte e vetme. Rrezikun islamik tashme e kane marre seriozisht shume individe e media te ndryshme, vecanerisht ato ne Dardani, ku rreziku islamik eshte edhe me i madh se ne Shqiperi. Nuk eshte e lehte te dalesh kunder fese se shumices, edhe pse kjo shumice eshte e diskutueshme kur shohim se ne rruget e qyteteve tona orientalizmi eshte pakice. Armiqte e derrit, bananes, karrotes dhe bredhit nuk jane shumice ne trojet tona. Ne nuk shkojme nga fryen era, e sidomos era islamike, pavaresisht numerit te shqiptareve me besim islam. Ne nuk fundosemi me ju, ne ju shtrijme doren e shpetimit sepse ju jeni motrat dhe vellezerit tane dhe jo katoliket e Romes apo ortodokset e Beogradit. Shume na kane dashur dhe shume na kane urryer, por aktualiteti na tregon se kemi merituar vetem dashurine. Egersimi islamik i sotem nuk eshte dicka e papritur per ne. Ka vite qe ju kemi treguar se do te perballemi me rrezikun e vertete islamik. Kemi permendur vazhdimisht edhe vrasjen e moralit kombetar apo mungesen e tij, por sot morali eshte problem dytesor sepse perballemi me Ushtaret e Djallit, te cilet jane gati per te filluar misionin terrorist per vrasjen e jo-islamikeve dhe shtetit demokratik. Me kohen largohen armiqesite mes popujve, por me osmanet (sot turqit) nuk mund te jemi miq per aq kohe sa islami do te ekzistoje ne trojet tona. Islami eshte pushtimi me barbar qe kane njohur shqiptaret sepse na ka c'rrenjezuar dhe vazhdon ta beje! Islami i vertete eshte ky qe njohim sot, qe ben lajm cdo dite. Islami eshte nje Maratone-Masaker nga e cila duhet shpetuar Shqiperia Etnike. Neqoftese nuk mjafton aktualiteti islamik per largimin nga kjo ideologji vrastare ne vrasim te ardhmen e femijeve tane, te cilet do perballen me probleme te medha, ku nuk perjashtohet as ripushtimi i Shqiperise. Bota Europiane mund te ndryshoje me kalimin e dekadave apo shekujve dhe ne, me islamin neper kembe, do te jemi vendi i preferuar per t'u pushtuar sepse ne fund te fundit skllaveresit e vetvetes nuk e meritojne lirine. Eshte ne interesin tone qe te tregojme qe i perkasim Europes. Per hir te nje pushtimi nuk mund ta zhdukim indentitetin tone Europian. Disa i marrin si mesazhe percarese mendimet e mia dhe disa te tjere ndjehen te ofenduar. Me mendimet e mia une perfaqesoj vetem Ilirin dhe Iliri nuk shqetesohet aspak per ata qe preken. Kuptohet qe problemi me i madh jane ekstremistet islamike, por problem i madh per mua eshte islami ne pergjithesi sepse gjithcka negative qe shfaqet edhe tek njerezit normale (normale deri ne kohen qe pushtohen nga islami) ne trojet tona dhe ne bote eshte produkt islamik. Per te sulmuar boten perendimore islamiket perdorin shembuj banale si droga, alkoli apo edhe veshjen estetike te femrave. Pra, krahasojne islamin me drogen e alkolin, krahasojne vleren e tyre (antivlere per mua) me pakicen e humbur te shoqerise perendimore!

Kori viktimo-xhelator

Adem Demaci eshte nje hero, por heroizmi i tij ka perenduar sapo lindi dielli i lirise se tij, e sidomos dielli i lirise se mbare shqiptareve te Dardanise. Kadri Mani eshte nje Hero i Paperendushem sepse deri ne castin e fundit te jetes se ketushme luftoi duke u mbeshtetur fort ne vlerat e shqiptareve me te medhenj pergjate shekujve. Mekati i vetem i Manit ishte dashuria e tepruar per Sali Berishen. Berishen e duan verberisht edhe shume shqiptare te tjere te mire nga Kosova, pa ndonje arsye konkrete, thjesht kot! Megjithate ky mekat nuk ishte urrejtje por vetem dashuri. Demaci humbi 28 vite te jetes neper burgjet politike te Serbise dhe meriton respekt per vuajtjen e tij, por qe kur eshte liruar ka bere gjithcka qe te fitoje mos-respektin. Presidenti Rugova eshte i paprekshem, te pakten per njerezit qe kufizohen brenda normalitetit, por Demaci nuk e kupton kete sepse ka rreshqitur dhe perfunduar larg idealeve per te cilet eshte ''hekurosur'' per tri dekada. Me Demacin ka rreshqitur edhe ''baba'' i Kosoves qe shqetesohet vetem per Shqiperine, thua se Dardania eshte Monako, Vajtuesi dhe Vleresuesi Tito-r Rexhep Qosja. Apo Qosja gjithmone ka qene ne rreshqitje? Nje Rozafe qe ndertohej diten e shembej naten? Art diten dhe antiart e antikombetari naten? Po, nje Hitler, nje vrases i vepres se tij letrare! Qosja sot njihet per idiotesite hamallore dhe jo per veprat letrare. Demacin e futen ne burg sepse ishte kunder regjimit titist, ndersa Qosja e vleresonte lart Titon. Sot viktima (Demaci) me perkrahesin e xhelatit Tito (Qosja) jane miq te mire dhe lehin ne kor per te rrezuar ate me te madhin e Dardanise, Dr. Rugoven. E kane te kote sepse populli shqiptar i Dardanise identifikohet me njeriun e dijes, dashurise dhe zhvillimit, Rugoven. Pa Rugoven nuk ka Dardani dhe as komb shqiptar. Pas atyre dekadave te tmerrshme Adem Demaci e meritonte te jetonte mire dhe mire beri qe zgjodhi nje nder qytetet me te bukura te Shqiperise, Saranden.  Mani nuk kishte fatin te jetonte ne luks material, si Demaci, por dashuria dhe lufta e gjithanshme per te miren e kombit mbeten pasuria me luksoze shpirterore qe mund te ekzistoje. Njeriu i dyte per nga vitet e denimit politik ne Kosove ishte Kadri Mani, i cili per gati dy dekada u perball me dhunen e (idhullit te Qosjes) Titos. Mani jetoi bashke me Bogdanin, Nene Terezen, Rugoven e Jasharin, por edhe me Kadarene. Bashkejetesa natyrale e Manit nuk ka si te jete e tille edhe per Qosjen per disa arsye. Bogdani u masakrua i gjalle dhe i vdekur nga perbindeshat islamo-otomane, te cilet aq shume i adhuron Qosja, Nene Tereza nuk ishte myslimane dhe nuk predikonte urrejtje e prapambetje hoxhallaresh te peshtire, Rugova gjithe jeten veproi kunder mesimeve titisto-komunisto-roberuese, Jashari u flijua me dhjetra anetare te familjes ne lufte kunder pasardhesve te Titos, Kadare triumfoi mbi sistemin komunist dhe sot eshte Shkrimtari me i Madh Shqiptar i te Gjitha Kohrave, nga Shqiperia e Vogel, por eshte nje nder me te Shquarit e Botes se Madhe. Qosja e provoi te dilte nga foleza letrare dhe deshtoi sepse bindjet e tija mongolo-anadollake jane jashte kohes ne trojet tona. Edhe Kadare doli nga foleza letrare dhe triumfoi duke i dhene nje dimension te ri mendimit te paster shqiptar, duke mbeshtetur fuqishem autoktonine kombetare te shqiptareve, duke shteruar oqeanin e madh ndares mes shqiptareve dhe Europes qe krijuan barbaret islamo-osmane per pese shekuj. Qosja na ka treguar se eshte halldupo-erresire, mohues, shfrytezues i varferise dhe injorances, gjithashtu edhe xheloz. Njerez te tille nuk i duhen shoqerise sone. Qosja eshte shnderruar ne dicka qe nuk duhet dashur dhe as nuk duhet marre seriozisht. Dashuri dhe seriozitet meriton z. Fahri Xhara, i cili udheton vazhdimisht neper shekujt e drites, por ndalon edhe ne shekujt e erresires duke na ofruar dy eksperienca dhe duke na ftuar te zgjedhim... Driten.

Janullatos dhe shqiptaret

Faik Konica, Gjergj Fishta e Fan Noli do te mbusheshin me ndjenja krenarie per shqiptaret e sotem patriote, te cilet na e zbardhen fytyren kombetare me luften ne Siri e me protesten ne New York. Ironi, kuptohet! Une nuk kam aspak respekt per priftin grek Janullatos qe kur mesova se kishte refuzuar nje meshe per camet e masakruar nga greket, por eshte ne krye te kishes ortodokse ne Shqiperi dhe shqiptaret e ketij besimi e duan prandaj edhe nuk kane prostestuar kurre seriozisht kunder tij. Ky fakt duhet respektuar, sic duhet respektuar edhe vleresimi nga Profesoret e nje Universiteti ne Amerike. Eshte hera e dyte qe brenda disa javeve shqiptaret shfaqen si antiamerikane. Ne fillim prostestuan kunder armeve kimike perpara Ambasades Amerikane kur protesta duhej te zhvillohej vetem perpara Kryeministrise. Tani prostestojne ne Amerike kunder vleresimeve amerikane per kreun e kishes ortodokse shqiptare. Pra, vine nga vendi me i humbur ne Europe dhe emigrojne ne Amerike per t'u treguar amerikaneve se ke duhet te mos vleresojne. Protesta? Peticione? Pse jo! Por vetem ne Shqiperi! Janullatos, per mua, duhet te largohet nga kisha shqiptare ortodokse sepse nuk eshte shqiptar dhe shqetesimi shtohet kur ai eshte grek! Kaq mjafton qe une si shqiptar mos te ndjehem mire nga prezenca e tij. Por Janullatos nuk eshte me i huaj dhe as me i keq se Shefqet Krasniqi, Irfan Saliu apo Naim Ternava. Ndryshe nga ortodokset, myslimanet (shumica e intelektualeve) kane dale kunder klerikeve te djallit. Mungon patriotizmi tek ortodokset apo Janullatos eshte njeriu i Zotit? Ortodoksi me i madh i te gjitha kohrave eshte Noli, i cili nuk do e bekonte qendrimin dy-dekadesh te grekut ne krye te kishes shqiptare. E pse nuk i zgjon ky fakt ortodokset? Mundet qe ortodokset te jene shpellare dhe nuk jane ne gjendje qe as pas 22 vitesh mos te kene nje krye-prift shqiptar? Jo, kjo nuk qendron por mund te qendroje injorimi ndaj te keqes si tregues emancipimi! Mund te qendroje edhe frika e mos-integrimit nqs duam nje prift shqiptar dhe jo grek, sic na meson Janullatosologu Pirro Prifti?! Ka ardhur koha qe te largohet greku dhe te afrohet shqiptari. Qe te jesh prift brenda kishes eshte krejt e thjeshte. Edhe une do e beja sepse mjafton te lexoj me ze Biblen. Por une nuk mund te isha prift edhe jashte kishes sic kane qene Noli dhe Negovani, apo katoliket si Bogdani, Fishta, Mjeda, Pllumi dhe qindra te tjere. Ne fund te fundit cdo grek do mbroje interesat e Greqise dhe me ne fund te gjithe shqiptaret duhet te mbrojne interesat e tyre. Sali Berisha e solli ne Shqiperi priftin grek, sic dergoi edhe Shqiperine ne Konferencen Antidemokratike Islamike. Janullatosi nuk ka ardhur me force ne Shqiperi dhe ata qe e urrejne duhet ta kene parasysh kete fakt duke e ndare urrejtjen ne perpjestim te drejte. Ka ardhur koha qe pulelagizmi te pershendetet per here te fundit dhe shqiptaret te kene priftin e tyre shqiptar dhe te largohen nga islamiket. Mos prisni perkrahjen e PsikoKryeministrit te sotem per asgje qe ka lidhje me dinjitetin apo ardhmerine tuaj. Ne nuk mund ta vazhdojme te tolerojme pikat qe na percajne. Janullatos na percane dhe shqiptaret ortodoke (ne Shqiperi!) duhet ta largojne duke u bazuar te krejt e thjeshta: jemi shqiptare dhe duam nje shqiptar. Pas ikjes se grekut do kemi nje percarje me pak, por problemi me i madh kombetar do vazhdoje te mos njohe zgjidhje per aq kohe sa te kemi islamucin neper kembe. Sa per greket (dhe shqiptaret):  Greket na kane luftuar, masakruar e grabitur... por edhe na kane ndihmuar. Pervec anes se erret te grekeve apo Greqise, kemi edhe anen pozitive. Miliarda Euro kane hyre nga Greqia ne Shqiperi nga emigrantet. Qindra mijera shqiptare apo familje shqiptare nuk e njohin me varferine ekstreme fale punes se tyre ne Greqi. Djersa e tyre, por shqiptaret kane derdhur djerse gjithmone dhe as nje hale nuk kane qene ne gjendje ta ndertojne me kursimet e tyre ne Shqiperi. Po, shume jane perbuzur ne Greqi, por shume nga ata mendojne se njeriun me te keq qe kane njohur ne emigrim e kane bashkekombas. As autobusin e fundit nuk e sulmuan greket. Emigrantet erdhen nga Athina dhe u sulmuan ne Shqiperi. I vrari, te plagosurit dhe te tmerruarit ne autobus u percollen miqesisht nga greket dhe u priten armiqesisht nga shqiptaret. Nje nene shqiptare varrosi djalin e saj 25 vjecar dhe nuk ja vrane greket por shqiptaret. Po, disa greke kane kerkuar nderrimin e emrave. Po, shume shqiptare nuk kane emra shqiptare dhe nderruesit kane humbur vetem emrat e fshatareve te vendeve arabe. Mahmuti eshte bere Vasilis dhe mire ka bere kur kurre nuk ishte ne gjendje te behej nje Gjergj. Emer turko-arab ne Shqiperi, e pse jo grek ne Greqi! Greket jane me punetore se shqiptaret dhe me pak kriminele. Shqiptaret dhe jo greket kane emer te keq ne te gjithe Europen, kjo e pare nga kendveshtrimi neutral nderkombetar dhe jo nga folklorizmi shqiptar. Per ta njohur me mire kombin tone pranoni statistikat burgore. Ne nuk e kemi zgjedhur Greqine si shtet fqinj por keshtu na ka rene dhe jemi te detyruar te bashkejetojme. Brezat e ardhshem nuk duhet te behen viktima te urrejtjes.

Europa s'do merret vetem me shqiptaret

Europianet afrojne Serbine ndersa shqiptaret organizojne protesta. O popull, protestat duhet te organizohen kunder politikaneve tane dhe vetvetes sepse nuk jemi ne rregull. Nje pjese e madhe e popullit serb ka qene ne moshe feminore kur shume te rritur kryen gjenocid mbi popullin tone. Qe nga ajo kohe kane lindur dhjetra apo qindra mijera femije ne Serbi dhe keta femije kane te drejte te integrohen  ne familjen europiane sepse jane europiane. Europa (me Ameriken) na ndihmoi (shpetoi) duke sulmuar Serbine. Perendimoret na dhane mundesine qe ta ndertojme te ardhmen tone sic duam ne. Fati apo ardhmeria e shqiptareve eshte ne doren e shqiptarave dhe jo serbeve apo europianeve. Ndoshta disa nga politikanet europiane ndjejne pak pendese per sulmin ndaj Serbise, por asnje nga ata nuk e ve ne dyshim faktin se cdo popull e meriton nje mundesi, te cilen shqiptaret tashme e kane. Po, eshte nje turp i madh per shqiptaret, sidomos ata te Shqiperise qe jane mbrapa serbeve ne rrugen drejt Bashkimit Europian. Mbrapa serbeve me te cilet Perendimi ishte ne lufte vetem para 15 vitesh! Serbet bashkepunojne me sheiket e naftes se vendeve arabe si serbe dhe perfitojne miliarda, ndersa shqiptaret ''bashkepunojne'' si myslimano-arabe dhe perfitojne disa thase te zinj per te mbuluar fytyrat e femijeve dhe intimitetin e gomarit. Te qenurit viktime nuk te ben special. Harrojeni kete! Shqiptaret nuk jane me te pushtuar, e keqja shqiptareve nuk u vjen nga serbet, greket, ruset apo turqit. Per gjithcka negative qe ndodh ne trojet shqiptare jane fajtore vetem shqiptaret, si politike dhe si popull.

Kur vdekja eshte lajm i mire

Para disa javesh vdiq historiani anadollak Muhamet Pirraku, i cili u be i njohur per luften teorike kunder Katedrales Nene Tereza te Prishtines. Pervec halldupit anadollak, kishim te bejme me nje para-BigBang, komunist dhe zemer-terrorist islamik. Nje media njoftoi me dy rreshta per vdekjen e tij, pastaj disa te tjera e kopjuan. Humba disa minuta duke shfletuar per te ''lexuar lotet'' e komentuesve, por askush nuk e kishte rruajtur per ikjen e tij, as halldupet, as komunistet e as terroristet. Cudi? Jo! Sikur te ishin ndryshe s'do ishin te tille. Aq te ndyre jane krimbat islamike saqe e thyen edhe traditen ku i keqi e respektonte te keqin sepse i bashkonte keqesia. Jo, Pirraku nuk ka ekzekutuar njeri, te gjitha tiparet e shume-perbindeshmeve i kishte ne zemer por nuk i praktikoi nga mungesa e mundesise. Po, Muhameti ka helmuar me urine Deveje dhjetra apo qindra te rinj shqiptare ne Kosove. Beri aq sa mundi per te fshire cdo gjurme te identitetit europian te shqiptareve. Edhe nga Pirraku jane frymezuar per te mberritur tek shpellarizmi nje pjese e atyre qe shkojne per lesh ne Siri, apo ata myslimane qe lehin kunder njerezve te medhenj te kombit tone. Dardania eshte me mire pa Muhamet Pirrakun, sidomos te rinjet, te cilet meritojne gjithcka por kurre islamin. Pranvera pa Muhametin do sjelle shume lule por asnje s'do kete fatin e keq te vyshket tek varri i tij. Nuk eshte turp te vdesesh, pashmangshmeri, por turp eshte kur vdekja jote eshte lajm i mire per vendin tend, per te djeshmen, te sotmen dhe mbi te gjitha te nesermen e shqiptareve. Per te vdekurin nuk duhet shpifur, sic nuk duhet bere as per te gjallin. Ky eshte vetem mini-profili i Pirrakut. Megjithate... Paste Drite!

Kufiri mes te keqes se madhe dhe asaj me te vogel

Eurodeputetja Doris Pack tha per ne: ''Ju nuk jeni si vendet e tjera myslimane dhe nuk eshte pengese islami per t'u anetaresuar ne BE'' dhe kjo nenkupton problemin e madh islamik te shqiptareve. Nqs ne do ishim si pjesa tjeter do te thote se s'do kishim asnje mundesi anetaresimi. Politikanja gjermane ne lidhje me Konferencen Islamike thote: ''Ju nuk keni rol aktiv aty, keni me shume rolin e nje vezhguesi''. Pra, nqs do ishim aktive do te thote se do ishim te papranueshem ne Europe. Dallimi mes myslimaneve te Ballkanit dhe te Azise nuk eshte i madh sepse islami si ideologji ka ne thelb luften kunder jo-myslimaneve dhe kete e shohim qarte sot, sidomos ne Kosove e Maqedoni. Qe te jesh mysliman i vertete duhet te arabizohesh dhe kjo fatkeqesisht po ndodh por fatmiresisht vetem te pakica. Edhe pakica njeh zvogelim. Respekti ndaj Gjergj Kastriotit dhe Kombit nuk tregohet duke i emeruar femijet me emrat e poshter (per ne shqiptaret) si Osman, Islam apo Murat, apo duke vene ne jete te lehurat e hoxhallareve. Shume nga ju nuk mendoni gjate dhe krejt injoratisht trashegoni gjyshralliqet e dehjes anadollake dhe refuzoni te kujtoni kthjelltesine e stergjysherve te para-mizorise islamo-osmane. Edhe Heroi i Kombit Adem Jashari vinte nga nje familje me emra myslimane por e nderpreu kete tradite duke i pagezuar te gjithe femijet e tij me emra Shqiptare. Jashari keputi zinxhiret e skllaverise sepse per te mbi gjithcka ishte Shqiptaria. Pse kembengul ne lidhje me emrat? Sepse pervec dinjitetit emri eshte shume i rendesishem per te ardhmen e njeriut. Nje Mahmut, Islam apo Osman ka me shume mundesi te mos ndjehet shqiptar apo europian sesa nje Arber, Alban, Arian apo Mark. Sic e kam thene shume here: asnje vend me shumice myslimane nuk eshte shembull qe duhet marre. Vendet nga te cilat duhet te marrim leksione jane te gjitha jo-myslimane, prandaj hapini syte, perdoreni trurin Sot se kemi shekuj me islamin neper kembe dhe kemi arritur vetem tek vendi i... Fundit!

Nje hap drejt orgjise allahore

Kryetaresha e Gjakoves, Mimoza Lila e priti dhe e percolli shume perzemersisht ate halldupin e xhamise se Prishtines, Shefqetin. Mimoza eshte aty per t'i sherbyer Gjakoves. Shefqeti nuk eshte hoxhe i Gjakoves. Shefqeti nuk eshte kryetar i myslimaneve te Kosoves. E pse duhej ta takonte dhe te humbiste kohen me te? Per te bere ''hajgare'' me Shefqetin eshte votuar?. Shefqeti do ligjin islamik ''Sharia'' ne Kosove dhe jo Kushtetute Demokratike. Sipas Sharias, kur nje femer ka fatkeqesine dhe perdhunohet i duhen 4 deshmitare meshkuj qe te denoncoje, perndryshe denohet ajo per imoralitet! Pra, femra myslimane duhet te luse ''allahun'' qe te perdhunohet ne (nje) publik (te ndershem) qe te mos perfundoje ne burg! Moj Mimoza (moj Femer), Shefqeti do nje thes ne koken tende, do dhunen ndaj teje, do shkeljen tende, do skllaveri per ty, do qe te jesh vegel apo prone e mashkullit, do te shfryje epshet ne ty, do qe te lindesh vetem djale, do qe te mos jesh politikane, kengetare, aktore, piktore e gjithcka tjeter pervec sherbetores ne pune dhe shtrat, por mbi te gjitha do qe te jesh 1 nga 72 ''hyrijet'' e botes tjeter. Moza me Qetin, gruan e tij dhe 71 virgjeresha te tjera ne super-shtratin e ''allahut'' (rreth 140 metra i gjere)... hajde orgji allahore, hajde!(Vota: 121 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora