E shtune, 04.02.2023, 01:14 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Feja në shkolla?

E diele, 21.08.2011, 07:16 AM


Presioni dhe kërcënimi i deputetit të Partisë së Drejtësisë Amir Ahmeti duket se ka pasur edhe rezultatet e tij. Ahmeti kishte kërcënuar me largim nga koalicioni qeverisës nëse deputetet nuk mbështetin propozim amendamentin e Partisë së Drejtësisë që lënda fetare dhe morale dhe nxënëset me shami të vijojnë lirshëm mësimin.

 

Sipas gazetës “Koha Ditore”, e cila ka siguruar dhe propozim amendamentin e mbështetur nga 27 deputetë, thuhet se PD ka arritur të këtë mbështetjen e shumicës së grupeve parlamentare për të bërë ndryshime ligjore, në mënyrë që vajzat e mbuluara të vijojnë pa problem mësimin edhe nëse mbartin shami.

 

Gazeta shkruan se pjesë e kësaj do të jetë edhe futja e Edukatës Fetare dhe Morale në korrikulumin e arsimit fillor, ndërkaq gazeta ka siguruar edhe dy propozim amendamentet e PD-së, që janë modifikimi i nenit 3 dhe paragrafit 7 të arsimit parauniversitar.

 

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora