E merkure, 29.11.2023, 02:41 PM (GMT)

Arben Idrizi: Do të na vrasin në emër të Zotit

Ora e terrorizmit po ecën, për fundamentalizmin ngadalë e për paqen dhe demokracinë tepër rrëmbyeshëm, edhe në vendin tonë.Në Kosovë, viteve të fundit, vazhdimisht është tërhequr vërjetja, të paktën nga mediat, në forma të ndryshme, për rrezikun e fillimit të sulmeve vdekjeprurëse ...

Një hoxhë shqiptar që inkurajon Xhihadin (Video)

Duket se në vendimet e shumë shqiptarëve që po shkojnë për të luftuar në Siri, po ndikojnë edhe hoxhallarë të ndryshëm që shfrytëzojnë ligjërata dhe mediume për të arsyetuar Xhihadin.Gazeta Express ka gjetur një incizim të Rexhep efendi Memishit të vitit 2011 ...

Arben Idrizi: Mbarësia e mbrapshtë

Njëjtë si terroristët islamikë që pak para sulmit duken për së mbari, edhe shqiptarët e serbët pak para lufte dukeshin për së mbari në raport me njëri-tjetrin. Kalimi nga njëra gjendje në tjetrën është i lehtë dhe i mundshëm si të bëhej fjalë për kalimin e një pellgu të vockël në rrugë ...

Berat Buzhala: Lider i dashur Kim

Për çështje të religjionit dhe ndikimit të tij në kombin shqiptar herën e fundit kam shkruar një kolumne që e pata shkruar nga pozita e Kryeredaktorit të Expressit rreth një prononcimi që e kishte bërë në një kishë të Kosovës Don Shan Zefi. Tash, në një tekst të botuar në portalin ...

Imer Mushkolaj: Të vihesh kundër radikalëve islamikë është shenjë patriotizmi

U trishtova sërish ditët e fundit, pas leximit të një hulumtimi për rrezikun që i kanoset Kosovës nga radikalizmi islamik. Jo aq nga ideja se ata që e ndjekin këtë rrugë po shfrytëzojnë çdo formë për të bindur sa më shumë njerëz që t’u shkojnë pas, por më shumë nga fakti se autoritetet po merren me ta fare pak, për të mos thënë aspak, duke i lënë të operojnë lirshëm...

Nam për keq

Agron Hasbajrami, Arid Uka e Hysen Sherifi, përveç etnisë, i bashkon edhe diçka tjetër. Të tre shqiptarët aktualisht ballafaqohen nga drejtësia amerikane e gjermane si të përfshirë ...

Shkelzen Maliqi: Fundamentalizmi i demaskuar

Kërkesat që i shtrojnë disa parti dhe grupe islamiste, për bartjen e shamisë dhe futjen e lëndës së fesë në shkollat publike, prezantohen si të drejta demokratike dhe, për më...

Leksioni neootoman

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Ahmet Davutoglu ka përsëritur të premten në Prishtinë kërkesën e vendit të tij për korrigjime në librat shkollorë që kanë të bëjnë me historinë turke...

Feja në shkolla?

Presioni dhe kërcënimi i deputetit të Partisë së Drejtësisë Amir Ahmeti duket se ka pasur edhe rezultatet e tij. Ahmeti kishte kërcënuar me largim nga koalicioni qeverisës...

Arben Xhaferi: Kërkesat turke janë rrënuese

Arben Xhaferi thotë se pranimi i kërkesës turke për ndryshimin e teksteve të historisë do të kishte pasoja destabilizuese për shoqërinë shqiptare. Sipas tij, ky do të ishte një...

Arben Idrizi: Po dhe prapë po

Gjërat që thua kudo e kurdo, mund të të kushtonin me jetë. Nuk kanë pasur kurrfarë ndikimi në ndryshimin e gjërave, por kanë ndikuar në zemërimin e atyre që janë prekur...

Arben Idrizi: Një altar laik

Rreth sloganit: ‘Mbulesa nuk është simbol, është obligim’. Për fanatikët e religjioneve të ndryshme...

Saga e Marinës

Xhamia e Marinës nuk është mbyllur. Inspektorati komunal nuk e bëri këtë, edhe pse Komuna ka marrë vendi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora