E marte, 07.02.2023, 05:12 AM (GMT)

Shtesë » Lajme

Sulmi në xhami, rritet në 51 numri i viktimave

E shtune, 20.08.2011, 01:40 PM


Zyrtarët pakistanezë thonë se numri i të vdekurve nga sulmi vetëvrasës në xhaminë e Pakistanit, ka arritur në 51.

Zyrtari i qeverisë lokale, Khalid Mumtaz Kundi, i tha AFP-së se nga njoftimet e fundit është konfimuar se 121 persona janë plagosur.

Shpërthimi thuhet se erdhi nga një sulmues vetëvrasës, në kohën kur besimtarët ishin tubuar për faljen e Xhumasë.

Zëdhënësi i talibanëve, i cili e identifikoi veten si Mohamed Talha, ka marrë përgjegjësinë për sulmin në emër të grupit militant “Tehreek-e-Taliban Pakistan”.

"Ne jemi duke luftuar kundër tyre dhe nëse dikush dëshiron të luftojë me ne, do ta ketë fatin e njëjtë", tha ai.

 

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora