E merkure, 19.06.2024, 04:24 AM (GMT+1)

Search by date: 6/2/2024

Kozeta Zylo: Liriku i pashoq Skënder Rusi iku në qiell përjetësisht

Me shumë hidhërim e morëm lajmin e ikjes së parakohshme të poetit të shquar korçar Skënder Rusit, në moshën 72 vjeç.Vargjet e poetit Rusi jane korale të shpirtit të tij lirik, të një lirike të ngrohtë dhe tejet përjetuese.  Lirika e tij duket sikur e ka fituar përjetësisht dashurinë e lexuesit si poezia...

Viron Kona: Në atmosferën e 1 Qershorit

Bubulinoja gjashtëvjeçar, së bashku me të dy prindërit po shëtisnin nga parku i  liqenit. Ishte një ditë e bukur  marsi dhe sipërfaqja e liqenit shndriste nga rrezet  e  diellit. Tufa patash dhe rosash notonin qetësisht  dhe herë - herë kridheshin në ujë për të kërkuar ushqim...

Gjekë Gjonaj: Promovues i vlerave kombëtare përmes gurit, fotografisë dhe etnografisë

Nëse i gjurmojmë,  i zbulojmë  dhe i përdorim,  ato tregojnë një copë jetë. Na frymëzojnë. Na njohin me artin,  mënyrën e jetesës, zhvillimin dhe mirëqenien e tyre.  Vetëm një koleksionist  që bën bashkë historinë, mund ta kuptojë  më mirë traditën dhe vlerën  e një populli. Malësia e  Madhe e ka një të tillë. Zef Berishaj...

Kastriot Dervishi: Radioja e Mikel Koliqit

Kardinali Mikel Koliqi ishte vëllai i Ernestit. Për hakmarrje ndaj vëllait që ishte një personalitet i emigracionit politik shqiptar, regjimi komunist e burgosi të përmendurin për 13 vjet (tri dënime më 1945, 1946-1950 dhe 1977-1986) si dhe e internoi për 23 vjet në vitet 1954 – 1977...

Ndue Dedaj: Tri ditët tona të luftës

Tri ditët tona të luftës nuk u shkruan askund në kalendarin e fitoreve a humbjeve të republikës, as në ndonjë ditar të thjeshtë ushtarak, qenë s’qenë, paçka se atë dhjetor të vitit 1981 lanë një ndjesi të pashlyeshme habie ndër ne universitarët dhe nxënësit e shkollave të mesme të qytetit të lashtë mbi Barbanë...

Kristaq Turtulli: Atë natë

Me ngulm u përpoqa të harroja atë natë të çmendur, edhe kur mundohesha të flija, ndjehesha tmerësisht e ankthuar. Më behej sikur qëndroja ngulshëm në hyrjen e ngushtë të labirinthit maramendësh, turbull më krijoheshin herioglife, të cilat shndërroheshin në akrepa të zinj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora