E hene, 27.05.2024, 08:19 AM (GMT+1)

Search by date: 5/7/2024

Prend Buzhala: Arketipi i kthimit

E shkruar në mërgim, poezia e Ernest Koliqit "Ai kthen" i kushtohet personalitetit historik të Skënderbeut, kthimit të tij të madh nëpër kohë e histori. Secila kohë jona, etnike e nacionale, e ka Skënderbeun e vet, e ka semiotikën e vet të kthimit. Na duket sikur po e lexojmë semiotikën e kthimit të Odiseut...

Ndue Dedaj: 'Mallkimi' i fuqisë së Mujit

Rrojmë në një vend ku të gjithë bëjnë të fortin, cubin, horrin, në rrugë, në qeveri, në familje, në skenë, në prapaskenë. Ministri i Brendshëm tha para pak ditësh se gjatë katër muajve të parë të vitit janë raportuar në Polici 629 raste dhune, që shpesh përfundojnë në vrasje, si ajo e dy të moshuarve në Dropull. Nga bullizimi mes...

Sabile Basha: Balada për gurin

Nuk di si...Por, balada na mbajti për doreDje, Sot, Nesër...Po edhe një ditë tjetër...Në mesnatë...Në mes-stinë... E unë, në faqen e sajEnde pikturojëKthimin e lirinëNë lëkurën e djegur...

Gabriel Garcia Marquez tregon si u njoh me Ernest Hemingway

"E pata njohur menjëherë, teksa shëtiste bashkë me gruan e tij, Mary Welsh, nëpër Bulevardin Saint Michel në Paris, një ditë pranvere me reshje shiu të vitit 1957.Po ecte në trotuarin kundruall, në drejtim të Lulishtes të Luksemburgut, veshur me një palë pantallona kaubojsësh, tepër të rrëgjuara, me një këmishë me katrorë skoceze...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora