E hene, 27.05.2024, 07:28 AM (GMT+1)

Search by date: 5/10/2024

Frank Shkreli: Dita e Europës dhe shqiptarët

9 Maji, 2024, shënon Ditën e Evropës, përvjetorin e Deklaratës Schuman (9 Maj, 1950), 74-vjet më parë, në bazë të cilës është themeluar Bashkimi Evropian (BE) – enti politik dhe ekonomik evropian që njohim sot.  Deklarata mban emrin e Robert Schuman, ish Ministrit të Jashtëm të Francës dhe ish-Presidentit të Parlamentit Evropian...

Fritz Radovani: Zbulim i madh i shekullit XXI

Botohet në italisht, një dorëshkrim i panjohur i Barletit me titullin “La guerra di Scutari – da un manoscritto sconosciuto di Marino Barlezio” (“Lufta e Shkodrës – nga një dorëshkrim i panjohur i Marin Barletit”).Akademia e Shkencave bën me dije se mundësoi daljen në dritë të kësaj vepre edhe në gjuhën italiane, nismë dhe...

Kalosh Çeliku: 'Fitorja' historike

Fatkeqësisht, edhe kësaj radhe u dëshmua, se: gjatë këtyre zgjedhjeve presidenciale, dhe parlamentare në Maqedoninë e Veriut (2024), luftë bëhet për pushtet, pasuri, hajdutëri dhe korrupsion. Aqmëpak, Shtet Shqiptar, dhe për në Evropë. E, jo për shtet demokratik, dhe Liri...

Florim Zeqa: Harmonizimi i mendjes me shpirtin!

Fjala e dalë nga goja e shpërfaqë shpirtin e njeriut nga brenda. Asnjëherë nuk ka qenë më e vështirë ta nxjerrësh fjalën që ta thot zemra, pasi duhet peshuar mirë fjalën nga mendja. Fjala e mendjes dhe pendes së mprehtë e syrgjynos shpirtin e njeriut të ligë. Thënja e së vërtetës të ndihmon të përballesh me akuzat e gënjeshtarëve...

Shyqyri Fejzo: Një “Ambasadore për paqen” ne veprim

Me datën 9 Mars në qytetin e Hamburgut, me inisiativën e këshillit të Federatës së Paqes Universale për Diasporë Berlin, mbështetur nga bashkombas të Hamburgut e më gjërë, u realizua aktiviteti i rradhës me mbi 150 të pranishëm. I pari i këtij lloji u zhvillua në shkurtin e vitit të kaluar në Berlin, qëllimi i së cilës ishte nderimi me titullin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora