E diele, 19.05.2024, 06:54 PM (GMT+1)

Search by date: 4/3/2024

Fritz Radovani: Shkoder, 3 prill 1967, n’oborr t’Pilatit

Edhe sot na ushton ndër veshë zani i atij përbindshit të Shtetit Shqiptar, thirrjet e virrmat e fjalimit programatik të 6 Shkurtit 1967, të pasueme me brohoritje e duartrokitje nga turma e kriminelëve vrasës gjakatarë, komunistë e spijunë të Sigurimit të Shtetit, në shpalljen ma të turpëshme të Shekullit XX, në Atdheun e Kastriotit...

Mihal Gjergji: Bilbil Matohiti, që s'të shoh me sy

Kohë pas kohe kam menduar të shkruaj disa rreshta për Mustafa Matohitin, i kam ardhur rreth me penë dhe përsëri kam heshtur. Syri mat trupin e njeriut për ti qepur kostumin, jo fatin. Dhe s’dija nga ta filloja. Jetën e pati tragjike, edhe vdekjen të tillë. Po më shumë se kaq, më ka befasuar emëri i tij i përmenduar aq shumë mes banorëve...

Ndue Dedaj: Bërsheni i Velës, pemë e Jezusit?

Sa afër i kemi visaret natyrore dhe sa të paditur e të pandjeshëm jemi ndaj tyre.Të shkruash për drurët është si të shkruash për njerëzit, pasi janë dhe ata frymorë të një lloji tjetër; lisat e bungës, qarrit e shpardhit, frashëri e bushi, aguliçet e ilçet, pishat e ahet, arrneni e mështeknat...

Kastriot Dervishi: Ali Oseku (1944-2024)

Në vitin 1973 piktori Ali Oseku doli në këtë foto me aktorin e njohur Bekim Fehmiu, gjatë vizitës që ky i fundit kreu në Tiranë. Shumë shpejt u godit dhe dërgua në Elbasan të punojë. U arrestua më 18.4.1975. U akuzua në bazë të nenit 73/1 të Kodit Penal, për agjitacion e propagandë, se kishte...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora