E enjte, 13.06.2024, 11:07 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Ali Oseku (1944-2024)

E merkure, 03.04.2024, 07:28 PM


Në vitin 1973 piktori Ali Oseku doli në këtë foto me aktorin e njohur Bekim Fehmiu, gjatë vizitës që ky i fundit kreu në Tiranë. Shumë shpejt u godit dhe dërgua në Elbasan të punojë. U arrestua më 18.4.1975. U akuzua në bazë të nenit 73/1 të Kodit Penal, për agjitacion e propagandë, se kishte marrë rregullisht libra perëndimorë për të lexuar, për pikturat e tij, etj. Gjykata e Rrethit Elbasan, me vendimin nr.210, datë 15.8.1975, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 4 vjet heqje lirie dhe heqjen e të drejtave zgjedhore dhe marrjes detyrave shtetërore për 3 vjet. Më 14.9.1979 u lirua nga Reparti nr.303 Spaç.

(Fotoja e huazuar nga fotografi i njohur Nikolin Baba).(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora