E hene, 04.03.2024, 02:48 AM (GMT)

Search by date: 2/9/2024

Xhemaledin Salihu: Lidhur me koncertin në Preshevë

Shtëpia e Kulturës “Abdulla Krashnica” në Preshevë organizatore e këtij koncerti me një titull të madh, të ashtuquajtur Dita e Plisit të Bardhë e reklamon me të madhe se në Preshevë për herë të parë organizohet koncerti Dita e Plisit të Bardhë nga Ansambli në fjalë dhe se nëpërmjet këtij koncerti të këngëve dhe valleve popullore...

Fritz Radovani: A ju iku zani apo ju la mendja?!

Kjo pra asht harta e shtetit sotem Shqiptar që mbeti mbas vitit 1913.Shqipnia ynë ishte një prej shteteve nder ma të vjetrat e Europës plakë, gjithmonë e shikueme me synin e lakmiqarve si e si me i shkye pjesë e jo kudo, po ku janë ma të pasunat, ma të bukrat e ma me vlerë per grabitës!...

Kadri Tarelli: ‘Të duash kombin’

Duke udhëtuar në faqet e librit, bindemi se autori është vëzhgues i hollë, pasi gjetjet dhe problematika e shumta, tregojnë se Romeo Lazaj, hyn në letrat shqipe me bindje dhe kurajë për t’i thënë gjërat troç, ashtu siç i ndjen, ashtu siç janë, pa zbukurime letrare apo ngjyra ylberi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora