E diele, 14.04.2024, 10:33 PM (GMT+1)

Search by date: 2/17/2024

Frank Shkreli: Marie Shllaku - Kosovë, gjaku im t’u bëftë dritë!

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, ishte kurorëzim i një rrugëtimi të gjatë e të vështirë prej më shumë se një shekulli për shqiptarët e Kosovës dhe për mbarë Kombin shqiptar.  Si e tillë, kjo datë, në historinë e shqiptarëve, është një arritje kulmnore dhe një fitore e lavdishme për mbarë Kombin shqiptar...

Elvi Sidheri: E paçim të gjithë Kosovën!

Me Kosovën më lidhin përvojat e mia të para profesionale si përkthyes në terren gjatë pranverës 1999, krahas pamjeve të qyteteve të saj akoma të zbrazura nga banorët, me gjurmët e luftës ende tepër të dukshme, të qershorit të 25 viteve të shkuara. Sërish me Kosovën filloi edhe rrugëtimi im në letërsi, me përkthimet e mia shumëgjuhëshe e krijimet e mia autoriale...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora