E enjte, 22.02.2024, 12:03 AM (GMT)

Search by date: 11/23/2022

Kalosh ?eliku: Përndjekja neokomuniste e artistëve shqiptarë

Artan Kastrati, në koncertin e tij solistik erdhi para publikut në festat historike të Nëntorit me dhjetë vepra instrumentale të punuara intenzivisht vitin e fundit (2022). Vepra të zhanreve të ndryshme muzikore, ku rrënjët i kanë nga melosi shqiptar. ?do instrumental, e ka të realizuar e...

Gani Mehmetaj: Kush e vrau Xhemail Mustafën?

Vrasja e Xhemail Mustafës, shkrimtar, këshilltari i parë i Ibrahim Rugovës, ishte vrasja më e rëndë e pasluftës në Kosovë. Rugova ishte në një udhëtim zyrtar jashtë vendit. Me gjithë praninë e mbi dyzet mijë trupave ndërkombëtare, pasiguria nuk kishte qenë asnjëherë më e brishtë. Trupat ndërkombëtare...

Shënime për autorin Prend Buzhala, fitues i çmimit ''Beqir Musliu''

Prend Buzhala  u lind më 1 nëntor 1951 në Çabiq të Klinës. Filloren e kreu në Ujëmirë, gjimnazin në Klinë, Fakultetin filologjik (gjuhë e letërsi shqipe) në Prishtinë. I ndoqi edhe studimet postdiplomike, po për shkak të burgosjes politike më 1982, ato iu ndërprenë dhunshëm nga regjimi i kohës...

Kastriot Dervishi: Disa pseudonime të komunistëve gjatë luftës

Çdo komunist ka pasur pseudonim partie. Jo vetëm për vitet e ilegalitetit të partisë, por edhe në kohën kur kishin pushtetin, ata përdornin pseudonime. Punonjësit e Arkivit të PPSH-së i mblodhën pseudonimet e kohës së luftës dhe i përfshinë në një tekst të brendshëm. Binte në sy fakti i...

Prend Buzhala: Lëre hapin tim të qetë

E përse thua: o jetë,përse ngutesh si furtunë e marrë,përse fluturon si një shpend i plagosur?E i lutesh jetës: ma lejonjë gjë krejt të vogël,bie fjala, një shikim që pret tepër gjatë,bie fjala, një hap të qetëderi te ajo shtëpi që e shoh nga larg...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora