E enjte, 25.07.2024, 05:04 AM (GMT+1)

Gani Mehmetaj: Lufta në Kosovë dhe shpërbërja e Jugosllavisë

Derisa në prill të vitit 1980 zhvillohej Festivali Ballkanik i Filmit në Lubjanë, ku mori pjesë edhe Shqipëria me filmin e Saimir Kumbaros “Koncert në vitin 1936”, ku ishin mysafirë Saimir kumbaro e Piro Milkani, Todi Bozo, regjisor nga Tirana, udhëheqës i delegacionit...

Timo Mërkuri: Tjetërsimi i thelbit të një problemi (2)

E qara me “botë”  dhe vajtimi me ligje,  pjesë e ritualit mortor dhe gjenezë e këngës sonë popullore.Te libri i tij “Tjetërsimi i Polifonisë Shqiptare” studiuesi F. Çaushi analizon  “gjëmën”, të qarët me “botë” dhe e përjashton atë kategorikisht si gjenezë apo element ndikues në origjinën e këngës ...

Kabil Bushati: Pse nuk hapet dosja e Milotit?

Më 13 dhjetor 1960, plot 50 vite më parë, në qytetin e Fierit, ndodhi një ngjarje e bujshme që tronditi diktaturën në të gjitha qelizat e saj dhe drithëroi mbarë opinionin publik shqiptar. Tronditi thelle kryeministrin e kohes Mehmet Shehu, ministrin e brendshem Kadri Hazbiu dhe nipin e tyre Feçorr Shehu ...

Krist Gjinaj: A është Islami një besim pagan?

Shqiptaret musliman poashtu si edhe muslimanet e tjerë,mendojnë dhe janë të bindur se me të vertet ata janë në rrugen e drejtë të besimit të drejtë, pra të atij islam dhe se simbas tyre, cdo besim i tjeter joislam është i papranuar te Zoti.Por , une nuk do të merrem me muslimanet e tjerë përpos me shqiptarët e besimit islam dhe trashegimin e tyre islame.Në ketë vitë, si shumë here para kësaj, shqiptaret musliman nuk dijnë se kah të orjentohen dhe se cila ditë ...

Krist Gjinaj: Një përgjigje e vonuar (V)

Qendrimi i shteteve muslimane karrshi popllit shqiptar dhe liris së tij është i vrazhet.Së pari po vetë ato shtete islame që flasin per miresin njerzore me besim në islamin ,janë vetë ata shkelesit e cdo të drejte njerzore ( keputje duarsh,gurzime, varje, gjymtime trupore etj ) të cilat janë në luftë fetare mes sekteve vetë islame.Ideologjia islame shifet edhe ne ketë por edhe ...

Krist Gjinaj: Një përgjigje e vonuar (IV)

Në vazhdimin e temes ndër të tjerat Ajni Sinani shkruan:"Drita e imanit e ndriçoi qenien e tij dhe e bëri që të heqë dorë nga zotat e rremë dhe besimet e kota e të shtrembëruara, duke e shijuar ëmbëlsinë e njohjes së Allahut dhe të qenët rob i vërtet vetëm i Tij. "Përkundrazi, një Zot i rremë del në skenen islame dhe keqperdoret emri i tij.Prej besimeve me të mëdha fetare...

Krist Gjinaj: Një përgjigje e vonuar (III)

Populli shqiptar nuk duhet të ju besojë dredhive dhe shkrimeve antikombtare dhe antikrishtere që ardhacaket i shkruajnë dhe pretendojnë se ato janë shkrime dhe vepra të verteta.E verteta qendron ndryshe, edhe ne anen e historisë por edhe ne anen e religjioneve...

Krist Gjinaj: Një përgjigje e vonuar (II)

Në fakt, nuk ka nevojë të jesh historian, për ta parë gabimin e Ajni Sinanit i cili shkruan se:"Populli ynë ishte përballur me rrezikun e asgjësimit fizik. Sundimi i serbëve, bullgarëve, grekëve e popujve tjerë, e kishte bërë popullatën tonë të vuante dhe të ishte e dëshpëruar. Për rrjedhojë një numër jo i vogël i tyre ...

Krist Gjinaj: Një përgjigje e vonuar

Kur autoret e disa shkrimeve preokupohen me vetveten , jo qe futen ne gjenjshtren e tyre dhe mbesin rob i genjshtres ,por ata genjeshtren mundohen te e shesin si të vertet.Ata qe nuk shohin me larg se hundes se vetë u besojnë, por ata që shofin largë dhe analizojnë largë jo qe nuk u ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora