E marte, 16.04.2024, 02:20 AM (GMT+1)

Kulturë

Aziz Ruhani: Muharrem Nebih Qena

E merkure, 25.03.2009, 07:57 PM


Aziz Ruhani

Muharrem Nebih Qena

Kur gjithçka mungonte n’këto troje 
Kur buka mirrej me triska
Kur netët ngryseshin me droje
Në skenë dilnin disa feniksa

Flitet se çdo shekull lind një Njeri
Kombi me mburrje thotë lum na që e kena
Në skenën e artit del një Gjeni
Muharrem Nebih Qena

Artist në jetë në film e teatër
Spirituoz në çdo vend - shoqëri
I ngrohtë, i dashur për çdo vatër
Kush bënte si ai shfaqje – regji

Ai pa Premierës me kitarë
Hijeshonte natën me shansona
Kush ishte si Ai këngëtar
Atëherë në trojet tona

Futbollis i pasionuar – shahist
Rexho Mulliqi kompozitor për të fliste me pietet
Thoshte – Ai s’është vetëm artist
Por edhe në shah të lë lezet

T’hecur e ndeje boemi ditë e net
Të rralla Virtyte kishte Muharremi
Ai ishte Frenk Sinatra – Tonni Bennett
Të tjerëve u tregonte me vepra kush jemi

Katarina Josipi me zemërbardhësi
Kur përmendej Muharremi
Brofte nga vendi me kënaqësi
Thoshte – O Zot – lum na që e kemi(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora