E merkure, 22.05.2024, 12:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Toni Nokaj: Pushka e Haradinajve

E marte, 24.03.2009, 07:14 PM


Toni Nokaj

Pushka e Haradinajve 
 
Larte dhe poshte
atje ne Dukagjin
eshte e shkruar-
ne te arte
te medhenjet-Haradine
 
Barku i asaj nane
qe lindi djeme trima
i qofte i bekuar,
e lume - heroinja
 
sot...,
jane lulet -
ato qe flasin
jane malet,-
ato qe buqasin...
 
eshte fuasha e mbushur plote
me gjak e lote
 
Eshte Dukagjini -
vella i Drenices
ku pushojne trimat-
heronjet tane,
per LIRI rane-
per bashkim kombetare.
 
ane e kend kosoves
u derdh gjaku
u flijuane shume jetera
per te gjithe:
lavdi dhe ndera
ne token e lire-
ju ngjate JEEETAAA! LIRI...!
 
sot ne Glloxhane
festohet
qahet dhe qeshet
me kujdese kujtohet
UçK-
trimat e kosoves.
 
hej... hej...
pushka e trimave
hej ... hej...
pushka e haradinajve
 
Lavdi!-
Heronjeve te kosoves
 
 
24.03.09
T.Nokaj-Suisse(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora