E enjte, 25.07.2024, 10:55 AM (GMT+1)

Intervista

Albert Shala: Interviste Ekskluzive me piktorin Akademik Gemb Xerxa

E shtune, 24.01.2009, 11:40 PM


Gemb Xerxa
Gemb Xerxa
Interviste me piktorin Akademik Gemb Xerxa nga Gjakova, fitues i vendit te dyte ne Evrope.

''PERPARA PIKTURA ESHTE KUPTUAR, SOT AJO PERJETOHET''
 
Nga Albert Shala, Gjakove - Zemra Shqiptare

 
Me piktorin  e talentuar Gemb Xerxa i cili sapo u shperblye me mirenjohje nga Kuvendi Komunal i Gjakoves - Drejtoria e Kulures per punen e tij si piktor i shquar, bera nje interviste eksluzive per ''Zemra Shqiptare''.
 
Si filluat te pikturoni?

Duke menduar per artin thashe me vete se une i perkas botes se piktures. Keshtu ne moshen 16 vjecare fillova te merrem seriozisht me pikture. Ne fillim pikturoja pamje realiste, me vone kalova ne abstarkcion, ndersa tani jam nje piktor futurist.
 
Ku keni pas ekspozita?

Ekspozita e pare ka qene ne Gjakove, nje ekspozite kolektive, ndersa kam pas ekspozite edhe ne Belgjike, Tirane, Lushnje, Prishtine, etj.
 
Cka eshte preokupimi juaj ne pikture?

Preokupimet jane te llojllojshme, por me se shumti me terheq bota futuriste: shpejtesia, levizja, makina...
 
Ne Belgjike si i vleresuan pikturt tuaja?

Ne Belgjike e kam marre Cmimin e dyte ne vitin 2oo6,medaljen e  Argjende ne kuader te ekspozites kolektive Evropiane.Aty ka pas piktore nga mbare Evropa dhe afer 3o piktore nga Kosova dhe Shqiperia.Une ndihem i nderuar me Cmimin sepse jam cmuar si piktor.Gjithashtu ne Akademin e Arteve ne Prishtine te profesoresha Valbona Rexhepi kam marre mirenjohje si student i dalluar i piktures.
 
Cfare mendimi keni per pikturen?

Perpara piktura eshte kuptu, sot ajo perjetohet. Sot artisti kur e be nje pikture ai krijon nje realitet te ri sipas botekuptimit personal.
 
Cfare jane planet tuaja?

Te njoftohem me realitetin e ri dhe te vazhdoj rrugen time prej artisti.(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me poetin dhe patriotin z. Baki Ymeri Albert Shala: Interviste Ekskluzive me piktorin Akademik Sylejman Kadria Albert Shala: Intervistë Ekskluzive me z. Halil Ahmeti, kryetar i Shoqatës Drini Gjakovë - Shkodër Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me poetin, eseistin dhe përkthyesin e njohur Mazllum Saneja Gëzim Marku: Intervistë Ekskluzive me kampionin e botës Kreshnik Qato Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me kantautorin e njohur Lirio Nushi Albert Shala: Interviste Ekskluzive me publicistin dhe poetin Gjok Sokoli Jeton Kelmendi: Intervistë Ekskluzive me legjendën e Rock-ut shqiptar Veli Sahiti (Trix) Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me aktoren dhe këngëtaren e mirënjohur Maya Aliçkaj Ajete Zogaj: Intervistë Ekskluzive me Prof. as. dr. Begzad Baliun Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Bleona Qereti Albert Shala: Intervistë Ekskluzive me fotografin Shkëlzen Rexha - Xeni Lorena Stroka: Interviste Ekskluzive me shkrimtarin dhe publicistin Albert Zholi Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me poetin dhe publicistin Jeton Kelmendi Alma Papamihali: Interviste Ekskluzive me zonjen Keze (Kozeta) Zylo, gruan e vitit 2008 Alma Papamihali: Interviste Ekskluzive me kengetarin e mirenjohur REMI Albert Vataj: Intervistë Ekskluzive me këngëtaren e talentuar Greta Koçi Alma Papamihali: Ekskluzive, Zëri i sopranos shqiptare Ermonela Jaho, kësaj rradhe kumboi në Berlin Albert Vataj: Intervistë Ekskluzive me legjendën e valles popullore Besim Zekthi Intervistë Ekskluzive me Azaleja Gashin, ëngjëllin e talentuar të lindur në mërgim

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora