E diele, 21.07.2024, 07:58 PM (GMT+1)

Intervista

Albert Shala: Interviste Ekskluzive me publicistin dhe poetin Gjok Sokoli

E hene, 25.08.2008, 07:59 PM


Gjok Sokoli
''NE LUFTEN E FUNDIT NA VRANE PESE BURRA TE FAMILJES''

Gjok Sokoli nga fshati Meje i Gjakoves eshte autor i kater librave, tre me poezi dhe nje libri publicistik. Eksluzivisht per ''Zemra Shqiptare'' zhvilluam nje interviste.

Nga Albert Shala - Zemra Shqiptare

Kur keni filluar te merreni me shkrime?

Me shkrime kam filluar te merrem qe nga shkolla e mesme. Poezit e para i kam botuar ne ''Zerin e Rinise'' dhe ''Rilindja''.

Kur e keni botuar librin e pare?

Librin e pare me poezi ''KENGE SHPRESE'' e kam botuar ne vitin 2000.

C' tema trajtojne librat tuaj me poezi?

Vete titulli tregon per nje drite shprese per Kosoven. Librin e dyte me poezi ''FITORJA RRJEDHE NGA ZEMRA'' vehet ne pah guximi dhe vendosmeria per t'u ballafaquar me problemet e kohes. Libri i trete me poezi neper kohe dhe ngjarje shpalos realitetin e ngjarjeve kombtare ne periudha te ndryshme historike. Libri im i katert ''SHEKULLI I MARTIRIZIMIT'' eshte liber publicistik qe trajton zhvillimet historike te nje shekulli.

Kush eshte prej figurave kombtare i trajtuar ne kete liber?

Pashk Papleka pjesmarres ne konferencen e Bujanit, kusheri i familjes Sokoli, Sadik Gjoni perkrahes i Qeverise se Nolit dhe ushtar i Bajram Currit, Zef Sokoli me orientim ballist, pjesetar i Levizjes se Mithat Frasherit, pjesmarres i luftes se Drenices. Pervec ketyre figurave ne kete liber jane perfshire edhe deshmore dhe martire te familjes Sokoli, si Gjergj Sokoli veprimtar i hershem i Levizjes Kombtare, anetar i Kryesis se Shtabit te ''Rekes se Keqe'' dhe ''Lugut te Caragojes'', i cili u vra me 27 prill 1999 nga forcat serbe, se bashku me kusheririn Filip Sokoli, ushtari i UCK-se, Simon Sokoli inxhinjer, Kriste Sokoli dhe Kastriot Sokoli. Kufomat e vellezerve te mi u gjeten ne varrezat masive te Batajnices ne afersi te Beogradit. Nderkaq Pal Sokoli ka qene i burgosur politik dhe i perjetoi tmerret e burgjeve serbe dhe i cili per shkak te perndjekjes nga forcat serbe u detyrua te marre rrugen e azilit ne Gjermani ne vitin 1994. Me daljen ne skene te UCK-se Kujtim e Viktor Sokoli u rreshtuan ne rradhet e UCK-se si 18 vjecare qe ishin. Familja jone pervec qe pati humbje ne njerez ne dy luftera, pati edhe deme te medha materiale. Ne luften e fundit nga pushtuesit serb na jane djegur kater shtepi.

Cilat kane qene motivet e marrjes me krijimtari?

Deshira e madhe te vehem ne sherbim te Kombit e Kosoves duke marre parasysh periudhat e errta nen pushtimin serb, ku kemi qene brutalisht ta shtypur dhe te perndjekur.

Tani c' plane keni?

Ne doreshkrim e kam librin e katert me poezi dhe kam ambicje qe te merrem edhe me tutje me krijimtari duke dhene kontributin tim publicistiko letrar.(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Jeton Kelmendi: Intervistë Ekskluzive me legjendën e Rock-ut shqiptar Veli Sahiti (Trix) Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me aktoren dhe këngëtaren e mirënjohur Maya Aliçkaj Ajete Zogaj: Intervistë Ekskluzive me Prof. as. dr. Begzad Baliun Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Bleona Qereti Albert Shala: Intervistë Ekskluzive me fotografin Shkëlzen Rexha - Xeni Lorena Stroka: Interviste Ekskluzive me shkrimtarin dhe publicistin Albert Zholi Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me poetin dhe publicistin Jeton Kelmendi Alma Papamihali: Interviste Ekskluzive me zonjen Keze (Kozeta) Zylo, gruan e vitit 2008 Alma Papamihali: Interviste Ekskluzive me kengetarin e mirenjohur REMI Albert Vataj: Intervistë Ekskluzive me këngëtaren e talentuar Greta Koçi Alma Papamihali: Ekskluzive, Zëri i sopranos shqiptare Ermonela Jaho, kësaj rradhe kumboi në Berlin Albert Vataj: Intervistë Ekskluzive me legjendën e valles popullore Besim Zekthi Intervistë Ekskluzive me Azaleja Gashin, ëngjëllin e talentuar të lindur në mërgim Albert Vataj: Intervistë Ekskluzive me Kryetarin e Partisë së të Drejtave të Mohuara e Re, Fatmir Hoxha Jeton Kelmendi: Intervistë Ekskluzive me rapsodin e mirënjohur Agim Gashi Jeton Kelmendi: Intervistë Ekskluzive me regjisorin dhe dramaturgun Fadil Hysaj Gëzim Marku: Intervistë Ekskluzive me shkrimtarin Lazër Stani Albana Temali: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Ferdinand Bjanku Albert Vataj: Intervistë Ekskluzive me Kompozitorin dhe Kantautorin Pirro Çako Zemra Shqiptare: Interviste Ekskluzive me kengetarin e mirenjohur Kadri Ismajli

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora