E merkure, 16.06.2021, 02:05 PM (GMT+1)

Mendime

Ismet Uka: Marshi i minatorve

E marte, 17.11.2020, 09:47 AM


Ismet Uka:

17 Nentori i vitit 1988 marshi i minatorve te Stan-tergut drejt Prishtines date shum e rendsishme historike per te kaluren por edhe per te tashmen.Kjo dat me një veqanti te rendesishme kombetare u vu ne harres nga instutucionet e kosoves qe brenda ketyre instutucioneve kemi rryma qe edhe sod pretendojn me silljet e tyre te stagnojn punen e instutucionve te kosoves.Ndertimi i shtetit dhe mbrojtja e rendit kushtetus te shtetit nuk është lluks po është një sakrific e madhe qe edhe dhanja e jetes per ndertimin e shtetit mbi baza te shendosha nuk është e bollshme.Dita e 17 nentorit te vitit 1988 eshtë dat kushtrimi dhe bashkim kunder dhunes terrorit Serrb qe bente mbi shqiptar dhe kishte fitu bindjen se me dhun dhe terror qe e bente ka fut frig te popullata shqiptare dhe duke shfrytzuar heshtjen e tyre nga friga serrbia ne teritorin e kosoves ta formoj Serrbin e madhe. Serrbia ne keto vlersime kishte gabuar dhe ne kete dat te 17 Nentorit, u hap lajmi qe një delegacion Serrb ja kish mesy kosoves qe ti spastroj dhe ti largoj nga funksionet shum kuadra shqiptare qe nuk pajtoheshin me politiken Serrbe qe kishte synim rrenimin e autonomis. Me te degjur kete lajm Minatort e Stantergut e nderpren punen ne minjer dolen ne rrug dhe marshuan drejt Prishtines per ti mbrojt institucionet e kosoves qe ato instutucione kishin plot ingjirnca shtetnore dhe vepronin dhe punonin te pa varura ne shum elemente nga Serrbia dhe Jugosllavia. Keto ingjirenca shtetnore te kosoves Serbin e pengonin dhe dojke qe mos me hater me dhun ti rrenoj ato ingjirenca dhe ta fut kosoven prap nen juridiksion te vetin dhe tu mohohet ç'do e drejt njerzore dhe kembtare.Marrshin e minatorve te 17 Nentorit te vitit 1988 e ben madheshtor, por edhe historik te nje rendesie mbar komtare ,dalja e popullates ne rrug nga te gjitha viset e kosoves dhe marrshimi drejt Prishtines per tu dhene perkrahje minatorve ne rujtjen e atehershme te instutucioneve te Kosoves nga pushteti hegjemonist Serrb.Edhe se ishte acarr dhe besa edhe shum post blloqe policore drejt Prishtines rrugt e kosoves ishin vershuar nga popullata drejt Prishtines me brohoritje se jo rrenim po avansim te statusit te Kosoves nga autonomia ne Repuplik. Marrshi i minatorve ishte marrsh qendrese bashkimi dhe rrezistence kunder një te keqje Serrbe qe donte ta bente kunder shqipetarve te Kosoves.Ky marrsh ishte zotim dhe unifikim mendimesh dhe zotimesh qe ketu ne ket dit do te jet edhe fillimi i fundit te shqipetarve ne bashksin Jugosllave nese nuk luftohet sulmi i nacionalizmit Serrb mbi kosove. Serrbin kjo levizje madheshtore e popullates shqitare drej Prishtine ne perkrahje te minatorve e befasoj dhe e deshproj se dhuna edhe arsenali i armatimit qe e kish sjll ne kosov nuk po i frgojka shqiptart. Filloj me burgosje dhe izolime te krerve te instutucioneve te kosoves pa vendim gjykate ,behej mbi ato kuadra shqiptare te izolura dhun e pa par mbi ta.Filloj dhuna mbi minatort edhe puntort e Trepqes por edhe mbi krejt popullaten e Kosoves .kjo dhun ishte e theksuar edhe te nxansat dhe studentat shqiptar, kosova ishte mbush mjete dhune e likfidimi ne qdo mes ne qdo regjion vetem te shkaktohej frik te popullata qe mos te kundershtohen qellimet Serrbe. Sod kosova është e lir i ka instucionet kushtetuten qeverin e parlamentin e ka popullata lirin e levizjes.Nuk duhet te harrojme se liria e kosoves ka qen e kushtushme dhe vendimtare per lirin ton ka qen edhe ndihma e faktorit nderkomtar ne krye me Ameriken dhe perjetsisht miqsin bashkpunimin dhe falenderimin per Amerikant nuk duhet ta harrojme.Nuk duhet harrur edhe sakrificen e nxansave,studentave te kosoves nuk duhet harrur levizjen puntore te Trepqes qe asaj lvizje ju bashkangjt e gjith popullata e kosoves. Nuk duhet harrur edhe trajtimin e kesaj popopullate ne aspektin social e matrial e arsimor e shendetsor qe te rrin ne vendin e vet te sigurt dhe pa brenga.17 Nenrori i vitit 1988 edhe sod duhet te na sherbej si mesim qe kurr nuk ka qen me e nvojshme se bashkimi i forcave kombetare kunder hegjemonizmit dhe nacionalizmit dhe fashizmit Serrb i cili nuk e ka synim dialogun konstruktiv dhe te barabart po e ka synim zhberjen e shtetit te kosoves. Uroj qe sheti i kosoves te jet faktor ekonomik politik dhe ushtarak ne ballkan qe do te kironte siguri per vet kosovart dhe popujt tjere ne ballkan.

Ismet Uka, ish punëtor i Trepçës, tani pensionist(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora