E merkure, 19.06.2024, 05:37 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti është fjalëkalimi i njohjes së historisë së Arbërisë europiane

E diele, 04.10.2020, 12:17 PM


Ai nuk ishte thjesht vetëm një komandant e strateg i madh, ai ishte gjithashtu një hero, diplomat dhe politikan i madh.

Gjergj Kastrioti ishte betuar në atdheun e tij, që Atdheut të tij t’ia kthente dinjitetin, identitetin dhe themelet e tij iliro-arbërore europiane.

Arbëria nuk donte të njihte asnjë Mbret tjetër kombëtar përveç Gjergj Kastriotit i cili veproi e jetoj si një europian e arbëror i madh, që i ka të lidhura rrënjët e zemrës me atdheun dhe identitetin e tij arbëror europian. Në fakt ai ishte jo vetëm mbreti,por edhe fjalëkalimi me anë të së cilës mund ta njohim historinë e Arbërisë dhe identitetin arbëror europian.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora