E hene, 04.03.2024, 01:47 AM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Muza ime të 'shitoftë' Zana...

E hene, 01.07.2019, 07:14 PM


P o e z i

Sejdi BERISHA:

MUZA IME TË “SHITOFTË” ZANA...!

(Përplasje me Muzën time)

1.

Mallkuar qofsh

Që m’i dhurove ëndrrat e këndimit

Që kaq shumë

Ma ndrydhe e shtrydhe shpirtin

Ti moj e pashpirt

Që këngën e vargun

Në gjuhë m’i solle

2.

Pëlcit si kokrra e kripës

Që mallin ma ngarkove

Si shpatë që pret e vret

Që lotin në zjarr ma shndërrove

3.

Ti Muzë e vargut tim

Po të them

Të plastë zemra e shpirti

Për madhështinë me të cilën më stolise

Për të kënduar kur jam i lumtur

Edhe kur dhembja bëhet bjeshkë

Edhe kur loti u ngjanë valëve të lumit

4.

Ti Muzë

Pjesë e mendjes dhe e këndimit tim

Më lejo që me këto mallkime

Fortë të të përqafoj

Se tash

Edhe më shumë të dua

Prandaj

Të gjitha mallkimet kthemi mua

5.

Ti Muza ime e pagjumë

Kështu

Fyt për fyt siç jemi që në vegjëli

Akoma së bashku

Të këndojmë e jetojmë

Si dy engjëj

Si dy fëmijë

Apo edhe si dy djaj nganjëherë

Mbase mund të bëhemi

Edhe si dy varre apo përmendore

Në tokën e përcëlluar

6.

Ti Muza ime kurrë e panënshtruar

Ti oksigjeni i vargut tim

Ti zëri i këngës sime

Ti fjalëmbla

Ti uthull molle për shërim

7.

Ti Muza ime

Sa përgëzimet m’i ke dhuruar

Me rebelimin tim

E me këmbëngulësinë tënde

Shumë ngrohtësi më ke sjell

Edhe kur shkrova për gjakun e tokën

Edhe kur shkrova për qëndresën

Për vuajtjet dhe mundimet e babait

8.

Ti Muza ime

Sa herë më ke trimëruar

Edhe kur shkruaja

Për shkrumbin e nënës

Për ikjen e dallëndysheve

Edhe për vdekjen e motrës

Edhe për ato ëndrrat

Që kurrë nuk i shijova

9.

Ti Muza ime e çmendur

Gjithmonë më rrije mbi kokë

Për të shkruar mirë

Edhe për trenin që i rëndon kujtimet

10.

Ti Muza ime

Gjithmonë më ke ngacmuar

Me plasjen e përplasjen e historisë

Më ke rënduar me tradhtinë

Edhe për monafiki

Më ke mësuar të shkruaj

Më ke inspiruar lirisë t’i këndoj

11.

Ti muza ime

Shpesh edhe së bashku kemi kënduar

Për trima dhe atdhedashurinë

Më ke urdhëruar

Të vargëzoj si dashurohet

Të flas edhe për marrinë

Por edhe për lahutën e çiftelinë

12.

Gjithçka më ke mësuar

Ti Muza ime

Që qysh në fëmijëri

Mendjen ma pushtove

Shpirtin ma rrëmbeve

Andaj sot

Si të falënderohem ndryshe

Veçse

Nëse do ikësh nga unë

Përjetësisht do vrapoj

Ty për të të zënë

E për të thënë diçka

Që nuk e di as unë

Ose

Vetëm për të të përqafuar...

13.

Ti Muza ime të “shitoftë” Zana

Por të faleminderit

Që asnjëherë nuk u hidhërove me mua

Gjithnjë me buzëqeshje më ke shikuar

E as nga përqafimi kurrë nuk më ke liruar

14.

Pra, ti Muza ime

Kjo është urata dhe dhurata

Më e madhe imja për Ty...

Të vazhdojmë rrugëtimin

Të përqafuar dhe dorë për dore

Deri deri...

Deri kur Ti vetë caktoje

15.

Ti Muza ime

Ty dhe mua na “shitoftë” Zana...

(S. B.)

(Pejë, e diel 30 qershor 2019)(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora