E merkure, 21.02.2024, 11:32 AM (GMT)

Sport » Sporti

Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer

E hene, 29.01.2018, 07:50 PM


Nga Fritz RADOVANI:

MELBOURNE  ME  ROGER  FEDERER...

MA  I  BUKUR  SE  KURR !

MELBOURNE JANAR 2018

28 JANAR 2018: Edhe pse temperatura në qytetin Melbourne ishte mbi 38 gradë celcius, rrugët e bukura ishin të mbushuna me tifozat e tenisit...

Zhvillohej një finale e pritshme, per të cilen Australia asht e njohun.

Ajo si gjithnjë hapë Kampionatin Botnor të Çmimit të Madh të Tenisit. Nuk mungojnë tenistët e vjeter dhe të njohun nder fushat botnore, po edhe të rinjtë konkurrent lane mbresat e veta me talentin e pergatitjen.

Kampionati i tenisit në Melbourne i jep qytetit pamje festive. Askush nuk pyet se sa kushton bileta, po “a ka bileta per ndeshjet e randsishme ?”

Nga pamja e mbrendshme unë nuk dij me kuptue se asht dita e parë, a po finalja e kampionatit... Gjithshka në vendin e vet e vendosun me kujdes.

Loja e tenisit asht shumë e perafert me lojen e shahut! Një gabim shpesh e percakton fitoren e lojtarit kundershtar.

Kujtoj pak vite perpara një lojtar të moshuem spanjol, i cili kur perfundoi ndeshja e Federer me një lojtar shumë të njohun Gjokoviq, në favor të Federer, Ai tha: “Ka shumë vite që ndjeku me kujdes lojen e Federer, po ende nuk kam pa një tjeter tenist që perdorë raketen e tenisit si Federer!” E Ai ishte vetë një mjeshter i perdorimit raketës.

Federer në Australi asht lojtari ma i njohun jo vetem per qendrimin e Tij qytetar, por edhe si talent i papersëritshem në lojen e dashtun të tenisit.

Ardhja e Tij asht e pritshme dhe e dishrueshme per Australianët.

 

MELBOURNE 28 JANAR 2018

Roger Federer sivjet mori Kupen e XX të Çmimit të Madh të Tenisit Botnor! Askush nuk mund të percaktojnë perpara fitoren e Kupës, kur dihet se në Melbourne vijnë tenistët ma të mirë nga gjithë Bota!

Jo ma larg se mbramë kur perfundoi seti i pestë me fitoren e zvicerrianit të Madh Roger Federer kunder lojtarit kroat Marin Ciliq, edhe qyteti i madh i Melbourne mori pamje festive dhe dukej se edhe temperatura ra..

Një fllad fresku filloi me frye! Nga 38 gradë temperatura zbriti në 36 gadë.

Fëtyrat e qeshuna plot gzim per fitoren e Federer i dhane një pamje tjeter stadiumit, tue kthye mbarë qytetin në Festë... Falemnderës Federer!

Flamujt Australian, Zvicerrian dhe Kroat valviteshin vllaznisht!

Edhe Melbourne me fitoren e tenistit botnor Roger Federer, nder orët e vona të mesnatës dukej ma i bukur se kurr!

Zoti premtoftë me trashigue talentin e vet Federer tek trashigimtarët!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora