E hene, 29.05.2023, 01:10 AM (GMT+1)

Sport » Sporti

Kadri Tarelli: Nxënësit durrsak në krye të olimpiadave

E merkure, 30.04.2014, 07:44 PM


Olimpiada. 2014

NXËNËSIT DURRSAK NË KRYE TË OLIMPIADAVE KOMBËTARE

Nga 57 nxënës fitues, 18 janë nga shkollat e Durrësit

Nga Kadri Tarelli

Para dy ditësh, të hënën e 28 Prillit 2014, në Qendrën Kulturore të Fëmijëve në Durrës, DAR organizoi ceremoninë e shpërndarjes së çmimeve për nxënësit fitues të klasave: 9–10–11–12, të qarkut të Durrësit, të cilët ishin pjesëmarrës në olimpiadat kombëtare, në lëndët: matematik, fizik, kimi, biollgji dhe informatik.

Në këtë veprimtari kaq të rëndësishme, në sallë ishin të pranishëm nxënësit fitues, prindër, mësues, drejtorët e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme, publike dhe jo publike dhe përfaqësues të DAR-së Durrës, Lindita Muka drejtore, Anesti Shuka përgjegjës i kurikulës, Gani Meçe inspektor, Avni Çuni drejtor i QKF Durrës dhe i ftuar i nderi Tasim Besho Doktor shkencash për matematikë.

Për nxënësit, prindërit, mësuesit, drejtuesit e shkollave dhe strukturat drejtuese të arsimit të qarkut të Durrësit, një takim i tillë festiv është diçka e zakonëshme, pasi përsëritet çdo vit në këtë stinë bollëku me olimpiada. Në kushte të tjera këjo veprimtari do të kalonte si një lajm i zakonshëm, që natyrisht përcillet me emocione. Por ky vit ka diçka më shumë, diçka që e bën të dallohet e që do të mbahet mend gjatë, pasi një numër i madh çmimesh, nga 57 fitues në shkallë kombëtare, plot 18, afërsisht 1/3, janë fituar nga nxënësit e shkollave të qarkut të Durrësit. Është vërtet një ngjarje dhe lajm i gëzueshëm për të gjithë, e cila e vlen të festohet e publikohet, sepse pjesëmarrja dhe fitorja në konkurs është mënyra më e mirë për të vlerësuar e dalluar më të mirët, ata që ne me mburrje i emërtojmë “talente”. Është forma më e bukur, për të vlerësuar kujdesin që bëjnë drejtoritë e shkollave edhe punën e kualifikuar të mësuesve të pasionuar të lëndëve shkencore nëpër shkollat tona publike dhe jopublike. Kështu që, me kaq shumë çmime e vënde nderi, cilido nga ne ka të drejtë të mburret e krenohet me arritjet e nxënësve tanë.

Nuk është gjë e re dukuria që vihet re në këto vitet e fundit. Numri i nxënësve që i kushtohen lëndëve shkencore, sa vjen e rritet. Është një frymë që kultivohet në familje dhe në shkollë. Vetë numri i fituesve të dalë nga faza e dytë e olimpiadës, e cila zakonisht organizohet brenda qarkut, i bën të panevojëshme fjalët e tepërta. Janë 106 fitues çmimesh të ndarë reciprokisht: 26 me çmim të I-rë, 15 me çmim të II-të, 26 me çmim të III-të dhe 38 nxënës që morën fletë lavdërimi.

Në atmosferën e festës dhe emocioneve, të pranishmit i përshëndeti Drejtoresha e DAR-së znj. Lindita Muka, e cila në fjalën e saj uroi nxënësit fitues, që nderuan veten, familjen, shkollat dhe mësuesit e tyre, duke kërkuar që në të ardhmen të shtohet më shumë numri i tyre. Durrësi ka nevojë për këta nxënës të ditur, që nesër do t`i khtehen qytetit tonë si kuadro me vlerë. Një përshëndetje dhe falënderim të veçantë u drejtoi mësuesve, sepse pas çdo nxënësi të sukseshëm qëndron një mësues i zoti. Sepse janë pikërisht këta mësimdhënës që zbulojnë talentet, e më pas me shumë durim e përkushtim, pa zhurmë e bujë, punojnë me ta dhe po arrijë rezultate kaq të mira, të cilat na gëzojnë e na nderojnë të gjithëve. Ne na vjen mirë që shkollat e Durrësit po arrijnë të konkurojnë e po fitojnë denjësisht me më të mirat e vendit. Fitoret janë pasqyra dhe pashaporta e emrit të tyre.

OLIMPIADAT KOMBËTARE 2014

Fituesit e Qarkut të Durrësit

Tabela

1.      Lënda Matematik

 

Nr

 

Emir Mbiemri

Shkollat

Klasat

Pikët

Renditja

çmimi

Lënda

1.       

Gledis Kallço

Turgut Ozal

X

35

2

Matematik 12

2.      

Boriana Gjura

Turgut Ozal

XII

34

2

Matematik 12

3.      

Rei Myderrizi

Turgut Ozal

IX

32

3

Matematik 9

4.      

Devid Duma

Turgut Ozal

XII

29

3

Matematik 12

Shënim: Gledis Kallço, nxënës i klasës X-të, konkuron për matematik 12.

 

2.     Lënda Fizik

 

Nr

 

Emir Mbiemri

Shkollat

Klasa

Pikët

Renditja

çmimi

Lënda

1.       

Evis Hoxha

Turgut Ozal

XII

43

1

Fizik 12

2.      

Rubin Deliallisi

Rilindja

XII

38

1

Fizik 12

3.      

Genti Rustemi

Turgut Ozal

XII

36

2

Fizik 12

4.      

Xhoana Bylykbashi

Naim Frashëri

XII

32

3

Fizik 12

 

3.     Lënda Kimi

 

Nr

 

Emir Mbiemri

Shkollat

Klasat

Pikët

Renditja

çmimi

Lënda

1.       

Xhesika Koroveshi

Turgut Ozal

XII

39

1

Kimi 12

2.      

Boriana Gjura

Turgut Ozal

XII

37

2

Kimi 12

3.      

Rubin Deliallisi

Rilindja

XII

36

2

Kimi 12

 

4.     Lënda Biollogji

 

Nr

 

Emir Mbiemri

Shkollat

Klasat

Pikët

Renditja

çmimi

Lënda

1.       

Rubin Deliallisi

Rilindja

XII

38

1

Biollogji 12

2.      

Valentina Sadikllari

Turgut Ozal

XII

34

2

Biollogji 12

3.      

Fiona Metalla

Rilindja

XII

28

3

Biollogji 12

4.      

Andi Zaimi

Rilindja

XII

28

3

Biollogji 12

 

5.     Lënda Informatik

 

Nr

 

Emir Mbiemri

Shkollat

Klasat

Pikët

Renditja

çmimi

Lënda

1.       

Devid Duma

Turgut Ozal

XII

50

1

Informatik 12

2.      

Evis Hoxha

Turgut Ozal

XII

48

1

Informatik 12

3.      

Jeton Shehu

Leonik Tomeo

XII

39

1

Informatik 12

 

Festa e shpërndarjes së çmimeve u shndërua në spektakël të bukur, pasi në skenë u ngjit grupi i valltarëve të vegjël të QKF-së, i cili sapo ishte kthyer nga një turne në Turqi, ku mori pjesë në një konkurs ndërkombëtar të fëmijëve. Vallet e tyre të luajtura mjeshtërisht, u përcollën nga të pranishmit me duartrokitje gjatë gjithë kohës.

Urojmë që takime dhe festa të tilla të kemi përherë! (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora