E shtune, 10.06.2023, 06:34 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Kryqëzojnë!

E enjte, 24.08.2017, 11:16 AM


“KRYQZONJE!.. KRYQZONJE!..”

PILATI, MARKSI, LENINI, STALINI, TITO, ENVERI, RAMIZI…

GJENOCIDI  KOMUNIST

KUNDER KLERIT KATOLIK

DHE

INTELIGJENCËS ATDHETARE SHQIPTARE

ASHT VEPRA“MË E SHKELQYER”E

PARTISË KOMUNISTE SHQIPTARE (PPSH),

E KRYEME NGA TERRORISTËT DHE TRADHETARËT E POPULLIT SHQIPTAR, ANADOLLAKËT KOMUNISTË

ENVER HOXHA DHE RAMIZ ALIA,

NGA VITI 1943 – 1991.

KLERIKU KATOLIK SHQIPTAR

DON MARK HASI

(1920 – 1981)

I MBËRTHYEM ME THIKË PËR TAVOLINËN E HETUESIT

KRIMINEL NESTI KOPALI, NË VITIN 1946.

DON MARKU ARRESTOHET NË SHKODER ME 15 XI 1946.

TORTUROHET NË HETUESITË E SHKODRES E TIRANËS

NGA TERRORISTËT E SIGURIMIT TË SHTETIT…DHE MBAS

ARRESTIMIT TË DYTË, ME „REVOLUCIONIN KULTURAL“

ME 7 PRILL 1967, IA KTHEJNË DËNIMIN ME VDEKJE NË

25 VJETË BURGOSJE DHE, E MBYSIN ME 11.IX.1981

NË KAMPIN E SHFAROSJES BALLSH.

NË 30 VJETORIN E ZHDUKJES, JA KUSHTON AUTORI.

 

(GRAFIKË E REALIZUEME NGA PIKTORI F.RADOVANI, SIMBAS KALLZIMIT TË D.M.HASIT – 2011)(Vota: 7 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora