E marte, 18.05.2021, 03:47 AM (GMT+1)

Lajme

Bajram Kurtishaj: Shkollimi i deputetëve të Kosovës

E diele, 07.05.2017, 11:00 AM


Çfarë niveli të edukimit, cilat drejtime dhe në cilat institucione janë edukuar deputetët e Kosovës? [Infografikë]

Nga Bajram Kurtishaj

Studentët e Kolegjit Universum ( http://universum-ks.org ) kanë bërë një hulumtim në lidhje me nivelin e edukimit të deputetëve të Republikës së Kosovës.

Qëllimi i hulumtimit ka qenë identifikimi i nivelit të edukimit, drejtimet në të cilat këta deputetë kanë diplomuar si dhe institucionet e përzgjedhura nga ta për përfundimin e studimeve.

Mbledhja dhe identifikimi i të dhënave të nevojshme për përgatitjen e kësaj infografike ka qenë mjaft sfiduese sipas Era Baliut, studente kjo në Kolegjin Universum, sepse shumica nga burimet zyrtare ofronin informata jo-komplete për deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Për këtë arsye, studenteve u është dashur të identifikojnë burime dytësore për gjetjen dhe analizimin e të dhënave që pastaj i kanë paraqitur përmes infografikës së më poshtme.

Infografika paraqet disa të dhëna interesante në lidhje me nivelin e arsimimit të deputetëve (sa % kanë përfunduar studimet Bachelor, Master apo Doktoraturë) si dhe drejtimet e përzgjedhura nga ta ku kryesojnë drejtimet në fushën e Ekonomisë dhe Juridikut. Për më shumë, lexoni infografiken e mëposhtme.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora