E premte, 18.06.2021, 01:45 PM (GMT+1)

Lajme

Imeraj: 72 vjetori i rënies së 3 heronjëve në Uçë

E shtune, 11.02.2017, 09:54 AM


Shënohet 72 –vjetori i rënies së tre heronjëve të kombit për Shqipërinë etnike ,ranë për mos të vdekur ,në bjeshkët e fshatit Uçë të Istogut

Bajram Gashi

Ramë Alia dhe

Salih Ramë Alia

Nga Nuradin Imeraj

Në shenjë përkujtimi z.Lulëzim Blakaj nënkryetar i komunës së Istogut , i përshëndeti të pranishmit dhe evokoj kujtime për burrat e kombit që ranë në mbrojtje të atdheut.

Përkujtimi u organizu nga vet familjarët e dëshmorëve dhe kusherinjve të afërt.

Iniciativën për ti përkujtuar dëshmorët me rastin e 72 vjetorit e përkrahën institucionet komunale të Istogut , pjesmarrësit dhe aktivistët për qështjen tonë kombëtare të cilët me pak fjalë evokuese nderuan dëshmorët si z.Nexhmedin Hoxhaj

Sefer Muzliaj,Naim Sadriu Naim (nga Shoqata e historianëve të Istogut) Adem Geci e shumë të tjerë.

Pas pëfundimit të përkujtimit familjarët e dëshmorëve nipat e Ramë Alisë na ftuan për një kafe falenderuese.

Lavdi DËSHMORËVE TË KOMBIT.

8 shkurt 2017(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora