E diele, 16.05.2021, 08:03 PM (GMT+1)

Lajme

Neki Lulaj: Një takim i përzemërt

E enjte, 27.04.2017, 08:00 PM


NJË TAKIM I PËRZEMERT ME NJË PERKRAHJE SHPIRTERORE

Strasburg 23 prill 2017

Hotel Le Regent Contades BW Premier

Nga Neki Lulaj

Sot  ne ditën e pushimit te fundjavës si kurrë një herë me parë rrugët e qytetit te Strasburgut ishin me te frekuentuara me shumë qytetarët shqiptarë. Kalvani i madh i bashkëkombasve vinin nga qytete e ndryshme të Gjermanisë, nga Speyeri, Mannheimi, Müncheni, Stuttgarti, Frankfurti, Ausburgu, nga qytetet e ndryshme te Zvicrres, nga Belgjika, Austria, Danimarka Luksemburgu, nga Kruacija si dhe shtete te tjera ku gravitojnë shqiptarë.

Pikërisht sot kishin ardhur për tu takuar me legjenden e gjallë të luftës me gjeneralin  me karizmatik në botë dhe  me ish kryeministrin e Republikës te Kosovës Ztr. Ramush Haradinaj.Të gjata ishin radhët e bashkëkombaseve dhe të vogla ishin tri sallat e Hotel La regnet Contades te cilat sot ishin te rezervuara enkas për shqiptarë.

Shqiptarët sot kishin ardhur për tu takuar me legjndën e gjallë njeriun qe i dha vulën ndritur historisë dhe Epopesë se lavishme të UÇK-së ztr. Ramush Haradinaj, qe haraqin e lirisë se Kosovës familja Haradinaj e pagoi shumë shtrenjët por nuk u dorërze dhe nuk do te dorëzohet kurrë para sfidave dhe kurthave te pabesa qe i sjellin armiqet tanë shekullor dhe eventualisht armiqet e mbrendshme per përfitime përsonale.

Nen patronatin e ztr. Halit Nezaj , sot një takim i veçantë me ish kryeministrin Haradinaj,  ishte rezervuar për njeërëzit e kulturës, filmit sportit dhe te politikes nga Brukseli, te cilët u çmallen me gjeneralin Haradinaj,  ne biseda te ngrohëta dhe shumë te sinqerta, ku lideri i lirisë gjenerali dhe ish kryeministri i Republikës se Kosovës ishte shumë optimist në perkrahjën e parezervë dhe mbeshtetjen qe po i jep ne këto momente mergata shqiptare……..

Isha prezent unë nenkraetari Shoqates se Shkrimtareve Artistve dhe Krijuesve  shqiptar nga Gjermania, poeti Neki Lulaj, pastaj elita e filmit dhe kinomatografisë filmike mjeshtri i karates dhe kampion i shumëfisht ne Zvicer ztr. Agron Pajaziti, elita e boksit legjenda e kampionit ztr. Muharrem Gjocaj, ztr. Labinot Xhoxhaj, bokseri Ardian Maliqi, bokseri Shëndrit Hotijani, veprimtari Metë Nezaj, ztr. Kamer Maloku, Mentor Mushkolaj dhe shumë te tjerë…te cilët kishin lenë pushimin e fund javës per tu takuar  me liderin e tyre.

Poeti Neki Lulaj, pas shtërngimit te duarve me ztr.Ramush Haradinaj, shpalosi mbeshtetjen e parezervë qe po ju behën juve i nderuar gjeneral dhe foli ne veçanti për rendësin e keti takimi në keto momente kur Franca po ju mban peng duke ja kenaq apetitet e sëmuara Serbisë se ngordhur.

Me pastaia ja dhuroi librin „Kodi i tokës“, përmbledhej poetike dhe theksoi zoti gjenera ;"Kur ju ishit ne burgun e Den Hagës  dhe nga një lajm i fshehtë qe rrodhi nga Den Haga,  qe juve do te ju jepet pafajësija e pata shkrue këtë poezi te titulluar "Kurth" dhe e cila po ate ditë e dergova për botim .Libri u dorëzu  për botim ne Tiranë e ju pas dy ditësh u liruat nga burgu. Erdha te t`ju takoja ne Prishtinë qe t`ju dhuroi ketë libër,  por pasukses nuk patëm rast atje ne Kosovë te takohem me ju.Por ja çka është jeta , kurrë nuk me ka shkuar mendja qe te ju takoja këtu ku po takohemi sot Ju padrejtësisht i ndaluar me një aktakuz te një shteti qe nuk ekziston e qe nepëshekuj ka qen armik i përbetuar i popullit shqiptar, nepër shekuj por ja kështu e paka jeta…?

Mes tjerash u  tha:I nderuari „Avni Rrustemi“, qe nga janari i keti viti populli shqiptarë jeton ne një ankth, ...për fatin tuaj.... Ne po shpresojmë dhe po presim me padurim lirimin tend dhe kthimin ne gjirin e ngrohët te familjës dhe në parlamentin e Republikës te Kosovës ku te presin një kodër e madhe punë sh dhe aktivitetesh politike.Dhe mendoi qe verdikti ndërkombëtar i Den Hages nuk guxon te zhvleftësohet se pastaj vien ne pyetje shumë gjera.

Andaj edhe te duam te kthei  ne Kosovë…Deri kurë me keto dredhi dhe pabesi ne kurrizin e brisht te shqiptarëve.Neve mergatën  liridashëse  na keni pranë…."

Zot.Ramush Haradinaj , pos tjerash tha...Qendroi krenar qe jam ky qe jam dhe qe ju kam kështu per rreth jo sot as dje por qe nga janari dita kur jam ndaluar  e deri me sot e besoi se kështu do te ju kem terë jetën. Ngrisë kokën lartë dhe mburrëm me ketë Diasporë të shkëlqyer qe e kemi dhe edhe as një popull ne botë nuk ka kesi diaspore...të shkëlqyer

Andaj edhe ne te ardhshmen do ta keni  përkrahjën dhe mikpritjen edhe me te madhe kur te vini ne vatrat tuaja se me te vërtet u hamend me interesimin tuaj...Do jem argat i pakursyer per çfarë qe ju qet puna juve ne atdheun e përbashkët te unë i keni portat e hapura.

Interesimi i pakursyer i mergatës shqiptare dhe vizitat e vazhdueshme qe mi keni berë ju  nga shtetet e ndryshme te Evropës, nga SHBA, Kanada, Alaska, Australija kanë qen një mbeshtetje e pakursyer qe nuk do te ja u harrojë kurrë, ju keni qen dhe do te ngeleni gjithëmonë  nderi i kombit tonë.....(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora