E premte, 19.04.2024, 11:55 PM (GMT+1)

Speciale » Alia

Lutfi Alia: Prof. Dr. Pëllumb Bitri

E marte, 06.12.2016, 09:00 PM


PROF.  DR. PELLUMB  J. BITRI

Nga Prof. Dr. Lutfi ALIA

Më 13 nëntor 2016, në qytetin Bilbao, në Spanjë, u nda nga jeta Prof. Dr. Pëllumb Jani Bitri, një humbje e dhimbshme për familjen, për shkencat mjekësore, për pedagogjinë, kulturën dhe shoqërinë shqiptare.

Ndarja e papritur nga jeta e Prof Pellumb Bitri, la në pikëllim familjen, të afërmit, studentët, kolegët, miqtë e shumtë në Shqipëri, Spanje, Kosovë dhe ne Maqedoni.

Prof. Dr. Pëllumb Bitri lindi në vitin 1928 në një familje të thjeshtë elbasanase, por arsimdashëse. Me gjithë vështirësitë ekonomike, prinderit e tij arritën të shkollonin te tre djemtë.

Pas çlirimit të vendit, Prof. Pëllumbi shkoi per studime ne Bashkimin Sovjetik, ne Universitetin e qytetit Gorki, ku studioi dhe u diplomua në mjekësi e në filozofi me rezultate shkelqyeshem.

Në vitin 1954, Ai u kthye në atdhe dhe u emërua shefi i katedrës së Anatomisë Patologjike, që e drejtoi për shume vite me radhë dhe me nivel të lartë, duke krijuar shkollën shqiptare të Anatomisë Patologjike, ku u formuan profesionalisht me dhjetra specialistë dhe me dhjetra mijëra studentë.

Prof. Pëllumb Bitri është autori i tekstit “Patologjia Morfologjike”, teksti i par? historik i Fakultetit t? Mjek?sis?. Në kohën kur u botua ky libër voluminoz, ai ishte 38 vjeç; i ri në moshë, por me formim dhe përvojë t? pasur profesionale dhe shkencore.

Prof. Pëllumb Bitri është personaliteti publik, intelektuali i shquar, patrioti i çështjes tonë kombëtare. Ai është shkencëtari dhe profesori i famshëm, lektori i admiruar nga mijërastudentë dhe mjekë, oratori i paimitueshëm, poligloti dhe poliedriku, bashkëshorti dhe prindi shembullor.

Prof. Pëllumb Bitri mbetet simbol i pedagogut, që me dinjitet, me personalitet dhe me aftësi profesionale e shkencore kontribuoi në edukimin dhe formimin profesional të dhjetra mijëra mjekëve, në veçanti me botimin e shumë teksteve universitare, të monografive dhe studimeve shkencore.

Prof. Dr. Pëllumb Bitri është personifikim i intelektualit, eshte pedagogu “rrebel”, që me kurajo ndoqi rrugën e së vërtetës, të progresit social, kulturor dhe shkencor të shoqërisë shqiptare, duke u bërë protagonist dinjitoz i saj.

Ai gjithë jetën luftoi dhe punoi për një mjekësi të fortë, shkencore e të zhvilluar në nivelet bashkëkohore, duke u renditur ndër figurat e shquara të historisë, të kulturës dhe të shkencës shqiptare.

Pof Pellumb Bitri, kontribuoi dhe ne formimin profesional dhe shkencor te katedres te Anatomis Patologjike te Fakultetit te Mjekesise te Universitetit te Prishtines, ku zhvilloi leksione dhe ndihmoi ne programet kerkimore shkencore.

Trashëgimia profesionale, shkencore dhe kulturore e Prof. Pëllumbit është një thesar me vlera të veçanta për kombin tonë. Kontributet në fushën e mjekësisë, të pedagogjisë dhe të shkencës, janë vlerësuar dhe nderuar me çmime kombëtare, me urdhra dhe dekorata të shumta, që shprehin qartë vlerat e larta shkencore të veprave që ai krijoi.

Prof Pellumbi, ka merita te veçanta ne formimin shkencor te pedagogeve te katedres te Anatomise Patologjike, te cilet i udheheqi ne veprimtarite kerkimore shkencore, qe u kurorzuan me tituj dhe grada shkencore te te gjithe stafit pedagogjik.

Prof. Pëllumb Bitri, profesori i madhi dhe i paharruar, është në mendjet dhe zemrat tona si pedagogu ynë i zjarrtë, shkencëtari, personaliteti dhe poligloti me vlera të larta kulturore, me inteligjencë të veçantë. Këto aftësi ai i vuri në dispozicion të shoqërisë shqiptare, duke u shquar si veprimtar shoqeror, si dhe nëpërmjet veprave të tij, me studimet e shumta të botuara dhe të prezantuara në konferenca e kongrese kombëtare dhe ndërkombëtare.

Njëzet vjet më parë ai emigroi familjarisht në Spanje, ku jetoi e punoi në Bilbao. Dhe në Spanje, Profesor Pëllumbit ia vlerësuan aftësitë e tij pedagogjike dhe shkencore dhe e pranuan si pedagog në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit Publik De Pais Vasco, ku dha leksione dhe drejtoi seminare me studentët. Për aftësitë e tij të shquara didaktike dhe shkencore, Prof. Pëllumb Bitri u zgjodh anëtar i Këshillit Shkencor të Fakultetit te Mjekesise.

Humbja e papritur e Prof. Dr. Pëllumb Bitri, personalitetit të shquar të shkencës, të mjekësisë, të pedagogjisë dhe të kulturës shqiptare, është një dhimbje e madhe për të gjithë ne.

Shkencëtari i shquar Prof. Pëllumb Bitri, profesori i famshëm i mjekësisë, burri i mençur dhe prindi shembullor, na mungon fizikisht, por emri dhe vepra e tij e shquar do të jetojnë në jetë të jetëve.(Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora