E enjte, 18.04.2024, 05:11 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Xharra: Historia e shkruar nga të huajtë - Pellazgët

E hene, 10.10.2016, 08:11 PM


Buste d'Homère (copie romaine d'un original hellénistique disparu du IIe siècle av. J.-C., British Museum)

Historia e shkruar nga të huajtë - Pellazgët

Nga Fahri Xharra

Derisa ne kemi punë me qershijat e dimrit ose me akujt e verës , bota e shkruan historinë sipas nevojave të tyre duke u bazuar në mendimet dhe gjykimet e tyre , por duke  e harruar krejtësisht se në këtë botë të pa fundme ishin pellazgët ata që e filluan jetën e që shqiptarët jemi dokumeti i gjallë certifikues i një historije shumë të lashtë e shpesh me qëllim e mbetur në harresë .

Gjuha e jonë shqipe , një margaritar botëror   i gjuhëve , një nismëtare e të folurit njerzor , nga e cila linden gjuhët tjera e kjo mbeti si “stalagmitet dhe stalagtitet  mijëra vjeçare të shpellave  tona” ( Gjergj Fishta )’ e pa lëkundur dhe ashtu gjallë për të na mbrojtur nga harresa e tentuar historike.

Deri sa të piqen qershijat tona të dimrit , unë e zgjodha një temë shumë interesante në mediumet franceze (https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Pelsges)  ku trajtohen pellazgët . Do i shkëpus disa copëza dhe të shohim se sa janë të drejta dhe të lidhura drejt me të vërtetën historike:( Pélasges« Pélasges » (en grec ancien ???????? / Pelasgoí) est le nom donné par les Grecs anciens aux premiers habitants de laGrèce, avant les grandes invasions achéennes, éoliennes et ioniennes. L'étymologie de ce nom reste incertaine.)

Pra emri pellazg sipas tyre qenka me prejardhje greke , dhe se pellazgët ishin banorët e parë të Greqisë . para pushtimeve eoliane, joniane . Këtu mbesin të pa vendosur kur thonë që etimologjia e emrit pellazg , pra kjo që u cek nga greqishtja mbetet  ende e pa sigurt.- L'étymologie de ce nom reste incertaine.

« Në Iliaden e Homerit thuhet nga Homeri se pellazgët ishin popull me prejardhje nga Thesalia »Pellazgëet e ushtave të forta , pellazgët banorët e Larisës (1). Të tjerët shkruajnë se kanë ardhur nga Kreta , Etruskia ( Etruria) ose nga Anadolli ( Azia e vogël) . Herodoti paska thënë se emri i parë i Greqisë ishte Pellazgia((????????) dhe origjinen pellazgjike ia jep edhe Eolëve (2) Sipas Homerit (3) edhe Argosi quhej « pellasgjik » , Dodona e  Epirit dhe Zeusi ishin Pellasgjik.

Shumë ndërtime , sikurse muret ciklopike të Athinës kualifikohen si pellazgjike .

Pausania , flet pë pellazgun si njeriun e parë që kishte zbarkuar në Arkadi (5) dhe se pellazgët ishin të  parët para fenikasve.(6) Në «  Jetërat paralele » Plutarku paska shkruar se Pellazgët ishin të parët e romakëve : » pasi i kaluan botën… u ndalën në Romë dhe për të shënuar forcën e armëve të tyre ia dhanë emrin qytetit që e ndërtuan-Romen »

«  Në fund për Neolitikun, historiografia jugoslave i shkruan pellazgët si të Vinçes, pra banorët që i takojnë kohës së kultures së Vinçes  si dhe  « Pelazgët diminien » ata të « Kultures Dimini »

E mira e këtij shkrimi është që shenohet literatura e çfrytëzuar , e cila na shërben edhe neve për studime të më tutjeshme dhe për verifikim të saktësisë së citimeve.

1          Homère, Iliade [détail des éditions] [lire en ligne], II, 840-841.

2.         Hérodote, Histoires [détail des éditions] [lire en ligne] VII, 95.

3.         Iliade, II, 681.

4.         Guiget 1913 ; Larcher 1899.

5.         Pausanias, Description de la Grèce [détail des éditions] [lire en ligne], VIII, 1.

6.         Diodore de Sicile, Bibliothèque historique [détail des éditions] [lire en ligne], III, 67.

7.         Bernard Sergent, Les Indo-Européens, édition revue et augmentée, 2005.

8.         Cité dans Sarakatsani - The most ancient people of Europe - Résumé en anglais

Bibliografia :

J. Faucounau, Les Proto-Ioniens : histoire d'un peuple oublié, Paris, 2001 ;

D. Briquel, Les Pélasges en Italie : recherches sur l'histoire de la légende, Rome, École française de Rome, 1984.

(de) F. Lochner-Hüttenbach, Die Pelasger, Vienne, 1960.

Mathieu Aref - Grèce (Mycéniens = Pélasges ou la solution d'une énigme - Collection Mnémosyne, Paris 2004.

Mathieu Aref - Albanie (Histoire et langue) ou l'incroyable Odyssée d'un peuple préhellénique - Collection Mnémosyne, Paris 2003.

Gilles De Rapper, Pelasgic Encounters in the Greek-Albanian Borderland. Border Dynamics and Reversion to Ancient Past in Southern Albania in Anthropological Journal of European Cultures, 2009, 18 (1), pp.50-68.

Mathieu Aref, Les Pélasges, précurseurs de la civilisation gréco-romaine - Connaissances & Savoirs, Paris 2016[1]

Një gjë që brengos shumë është edhe kjo ; edhe pse eshtë cituar historiani i mirënjohur Mathieu Aref , askund nuk përmendën shqiptarët ; e që në librat e tij thuhet qartas e vërteta shqiptare .(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora