E hene, 29.05.2023, 04:59 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Gëzim Hoxha: ShBA vazhdon të ketë rritje në punësim

E diele, 07.02.2016, 01:00 PM


Sh.B.A. vazhdon të ketë rritje në punësim

Nga Gëzim Hoxha

Punësimi në Sh.B.A. është ngadalësuar më shumë se sa pritej në janar, pas një përmirësimi të tij për shkak të një moti jashtëzakonisht të butë i cili tashmë u  venit, por rritja e fortë e pagave dhe një normë papunësie e ulët në një periudhë tetë-vjeçare, sugjeroi se rimëkëmbja e tregut të punës mbetet e forte –kështu fillon një shkrim me titull “ Rritja e punësimit ngadalësohet në SHBA” të publikuar nga Reuters.

Lista e pagave në bizneset jo fermere është rritur me 151,000 vende pune muajin e kaluar dhe shkalla e papunësisë ra në 4.9 për qind, më e ulëta që nga shkurti 2008, tha të premten Departamenti i Punës.por edhe pse rritja e punësimit është ulur, të ardhurat mesatare për orë u rritën 12 cent ose 0.5 për qind.

Të dhënat për nëntorin dhe dhjetorin është rishikuar për të treguar 2.000 më pak vende pune të krijuara sesa numri që është raportuar më parë. Ekonomistët e anketuar nga Reuters kishin parashikuar për punësimin një rritje prej 190,000 vende të reja pune  në janar dhe një normë papunësie të qëndrueshme prej 5 për qind.

Qeveria tha se niveli i punësimit në mars të vitit të kaluar ishte 206,000 më i ulët në bazë sezonale se ajo e raportuar. Kontrollorët e zhvendosjes së popullsisë thonë se shifrat në forcën e punës ose numrin e punësuar ose të papunë në janar nuk janë drejtpërdrejt të krahasueshme  me atë në muajin dhjetor. Shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës, ose pjesa e amerikanëve në moshë pune që janë të punësuar ose të paktën kërkim të një pune ishte 62.7 për qind e shifrës  së katër dekadave më parë.

 Gjithashtu të dhënat tregojnë se punëdhënësit kanë rritur orët e punës për punëtorët. Prodhimi, i cili është dëmtuar nga një dollar i fortë dhe një kërkesë e dobët globale, ka shtuar më shumë vende pune që nga gushti 2013.

Dollari u rrit kundrejt një shporte monedhash sipas të dhënave, ndërsa tregtarët panë më shumë sse një here rritje të normës së këmbimit gjatë këtij viti. Çmimet për bonot e Thesarit ranë dhe humbjet  e aksioneve të ardhmes u zgjeruan.

Shtrëngimi I kushteve të tregut financiar kishte prittur rastin për një rritje të normës së interest nga Fed muajin e ardhshëm. Banka qendrore e SHBA rriti normën e saj të interesit afatshkurtër në dhjetor për herë të parë në gati pas një dekade.

Kryetari  I Federal Reserve Janet Yellen ka thënë se ekonomia duhet të krijojë diçka më pak se 100.000 vende pune në muaj për të balancuar me rritjen e popullsisë me një force punëtore të moshuar.

Tërheqja e mprehtë nga ecja e shpejtë në drejtim të hapjes së vendeve të reja të punës në tremujorin e katërt në masë të madhe reflektohet si shpagim pasi temperaturat më të ngrohta e përforcuan punësimin në sektorët e ndjeshëm ndaj motit si ndërtimi. Punësimi në Janar gjithashtu humbi rritjen  nga punësimin i korrierëve dhe dërgesve, e cila u nxit në nëntor dhe dhjetor nga shitjet e forta në internet gjatë pushimeve. Punësimi në shitjen me pakicë ka pasur një rritje të fortë me 57,700 vende pune pas derdhjeje prej 800 pozicionet në dhjetor. Por në janar, rritja e punësimit ka ardhur nga sektori privat, i cili shtoi 158,000 vende pune. Sektori i shërbimeve dominuar rritjen e pagave muajin e kaluar, me 118,000 vende pune të krijuara. Minierat kanë humbur 7000 vende pune në aktivitetet mbështetëse për to, ndërkohë që sektori i prodhimit çuditërisht ka shtuar 29,000 poste.

Këto humbjet mund të jenë të mëtejshme, pasi një raport të enjten ka treguar, firmat e energjisë të cilat në janar njoftuan planet për të hedhur në rrugë 20,246 punëtorë.

Të ardhur në prag të një ngadalësimi të menjëhershëm në rritjen ekonomike në tremujorin e katërt dhe të mprehtë të tregut të aksioneve të shitur, detajet mjaft optimiste e raportit që kanë parë nga afër ritmet e punësimit mund të lehtësojnë shqetësimet në lidhje me paraqitjen ekonomike.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora