E shtune, 23.09.2023, 09:25 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Bardhyl Mahmuti: Fashizmi si gangrenë...

E shtune, 14.11.2015, 06:41 PM


Fashizmi si gangrenë...

Nga Bardhyl Mahmuti

Para katër dekadash këngëtari francez Renaud nxori albumin e titulluar «Amoureux de Paname». Vargjet e këngës Hexagone «Le fascisme c'est la gangrène / À Santiago comme à Paris» (Fashizmi është gangrenë/Në Santiago si në Paris) mbeten tepër aktual. Në kontekstin e fashizmit të islamit politik të mishëruar në Al Qaeda dhe ISIS Fashizmi është gangrenë/Në New York si në Paris)...

Sulmet terroriste në Paris sollën në Evropë skenat e tmerrit që përjetojnë çdo ditë jezitët, kurdët, irakianët, sirianët dhe të gjithë ata që janë ndryshe nga ideologjia totalitare e fundërrinave islamike. Vetëm mobilizimi total dhe një luftë e gjithanshme mund t’ia presë rrënjët tërbimit religjioz dhe ztë shpëtojë njerëzimin nga kjo gangrenë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora