E merkure, 19.06.2024, 04:26 AM (GMT+1)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: E majta fitoi përmes premtimeve

E diele, 06.10.2013, 05:50 PM


Rreth shkrimit të një militantit demokrat nga Kosova, me titull

E majta fitoi përmes premtimeve të imagjinueshme të cilat do t i kthehen si bumerang në zgjedhjet lokale

,,Shëndetësia falas,, dhe ,,300.000.. në punë, i sollën të majtës  qindra mijë vota të së djathtës

Shkruan Reshat Nexhipi

Ky është opinioni i autorit i cili mbetet anonim, duke u arësyetuar, citoj ,,Perëndoi më koha kur kundër kryeministrit mund të lihnje si qeni ditë e natë dhe mos të mungonte qime nga kryeja, kurse tashti, kush sillet në atë mënyrë, mund të mbetet, të paktën, pa një vesh,, fillon reagimin e tij duke vazhduar,citoj ,,Prandaj, nuk është gjë e rastit që figurat e shquara të PS-së, si dhe analistët, me përjashtime fare të vogla, kanë mbyllur gojën dhe kanë zgjedhur taktikën e heshtjes,duke humbur në këtë mënyrë dinjitetin dhe reputacionin e mëparshëm, kurse shumica e ministrave, sidomos dy vogëlushet, pa pyetjen e  shefit, nuk do mundin të shkojnë as në VC,,! është opinioni i këtij anonimusi i cili,  pas  kësaj  fillon  të ,,zbërthejë,,titullin e shkrimittë tij, për mua tepër konfuz, por interesant, prandaj dhe vendosa ta ripublikoj

Opinionin e tij e sqarron përmes shembullit të  një tenderit, gjegjësisht shitjes  publike të  një objekti  madhështor, citoj: ,,Paraqiten dy kandida

të. Njëri prej tyre, ofron më pakë, sa e kish takatnë, dhe sa mendonte që vlen  objekti, të cilin e shfrytëzonte tetë vite me rradhë, pra tregohet i sinqertë, kurse tjetri, shtriu këmbët sa se kish jorganin,  duke ofruor   shumë më tepër se i pari dhe në këtë mënyrë, fiton  objektin,  gjë  që është fare normale, prandaj dhe të pranishmit i duarëtrokllitën dhe ia uruan, duke përfshirë këtu  edhe kandidatin tjetër,i cili u  tregua  xhentë

lmen. Duartroklita edhe unë, edhepse jam demokrat, si dhe qindra dhe mijra demokratë të tjerë,të cilët i gëzoi premtimi i 300 mijë të pa punve, shëndetësia falas,etj.,, Mbaron citati.

Mirëpo, vazhdon autori anonim, citoj ,,Fituesi i objektit, mbasi merr  çelsat dhe  hyn në të,kur vjen momenti për të paguar të hollat, pendohet

dhe nuk  jep sasinë e premtuar, se nuk e kish, por vetëm një pjesë të saj. Pronari i objektit, kuptohet, mashtruesin e hedh në gjyq, i cili, sjell vendim që blerësi, ose të paguajë tëra paratë e premtuara ose t i kthejë objektin kandidatit të parë, në të kundërtën, e pret burgu. Meqenëse blerësi e kishte  tepër qejf objektin, të cilin e ëndëronte vite me rradhë, preferoi  më  tepër burgun se sa t ia kthente kandidatit tjetër, të cilin nuk do ta shikojë në sy. Burgosjen e tij e mirëpriti  tërë  bota progresive e cila urren mashtrimin, përveçse ,,Trojkës,, gjegjësisht pensionistit aventurist të Ingliterës (!?-R.N) dhe dy përfaqësuesëve të ShBA-ve, të cilët,në fund të mandatit !,u lidhë këmbë e kokë me ish shefin e Tiranës për shkaqe të cilat nuk dihen,, e përfundon reagimin anonimusi, i cili, në vend të emrit, shërbehet me fjalinë  e gjatë ,,Një kosovar i brengosur  për fatin Shqipërisë, që,fatkeqësist, do drejtohet  edhe nga disa pasarsardhës të bllokmenëve,,!? (shenjat janë të mijat, nënvizimet të autorit).

Sa ky autor  i këtij shkrimi, siç thashë, tepër konfuz, ka të drejtë ose sa gabon, po ua lë lexuesëve, të  përgjigjen.(Vota: 7 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora