E marte, 26.09.2023, 07:31 PM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Haxhi Dulla: Në prag të Kampionatit Europian në Futboll Euro 2012

E enjte, 09.02.2012, 08:39 PM


Në prag    Kampionatit Europian  në Futboll   EURO 2012

 

Nga Haxhi Dulla – Varshavë

Euro 2012

Kampionati Europian në futboll  EURO 2012, është turneu i katërmbëdhjet  me radh i Kampionatit Europian. Kësaj radhe  i organizuar së bashku nga dy shtete Polonia dhe Ukrania.

Parashikohet që afati i fillimit të  garave të jetë 8 qershori , kur  edhe do mbahet hapja solemne në kryeqytetin polak  Varshava, ndërsa  takimi final më 1 korrik në Kiev të Ukrainës

 

Kampionati Europian  në futboll - Euro 2012 do të  mbahet në 8 qytete:

 

Poloni

·       Warszawa – Stadiumi Kombëtar;

·       Gda?sk    -  PGE Arena;

·       Pozna?      Stadiumi Qytetit

·       Wroc?aw  Stadiumi i Qytetit,


 Ukraina

·       Kijów - Stadiumi Olimpik;

·       Donieck - Donbas Arena;

·       Charków - Stadion Metalistit;

·       Lwów.

 

Stadiumi më i madh i Kampionatit është Stadiumi Olimpik , njëherit edhe i atletikës në Kiev të Ukrainës , i cili do të  pranon 73 000 shikues. Ndërkaq Stadiumi më i madh tipik i futbollit  do jetë ai Kombëtar në Varshava të Polonisë  me  58 000 shikues

 

Stadiumi Kombëtar i Varshaves

Hapja solemne  e Kampionatit  do të mbahet në Varshave në Stadiumin Kombëtar ndërtuar enkas( në  gërmadhat e ish Stadiumit  të Dhjetëvjetorit të mëhershëm ,ndërtuar në vitet 50-ta ,në shenjë të përfundimit të Luftës se Dytë Botërore) për nevojën e EURO 2012.   Është kuriozitet se  Stadiumi  i Vashavës është i vetmi i llojit të tillë  në botë, ndërtuar në  gërmadhat e stadiumit të  mëparshëm.

Gjatë Kampionatit Europian në këtë stadium  pos   ceromenialit të hapjes  solemne edhe takimi i parë ku do merr pjesë  nikoqiri Polonia ,takimet grupore , qerekfinalja dhe  një  gjysëmfinale. Stadiumi Kombëtar i Varshavës numeron  58 mijë  vende, (të gjitha  ulëse) për futbolldashës.

Stadiumi Kombëtar është njëri ndër objektet  më bashkëkohore sportive në Europë

Tërë sipërfaqja  përreth Stadiumit  është mbi 18 hektar, ndërsa sipërfaqja e ndarë  në përdorim të  tij është mbi 200.000 m2 . Në katër anë të  stadiumit janë të vendosur 4  ekrane LED me sipërfaqe    200 m2

  vazhdim një shetitje  virtuale  mbrenda  dhe përreth Stadiumit Kombëtar në Varshavë inqizuar  gjatë  ceromenialit të hapjes solemne të tij më 29.01.2012

të pregaditur nga autorët :

pano360.pl  Rados?aw Piotrowski dhe  Leszek Cuper.

 

http://www.stadionnarodowy.org.pl/aktualnosci/1599,oto-jestem-%E2%80%93--wirtualnie

Autorëve të filmit i falemnderojmë për mundësimin e tillë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora