E enjte, 05.10.2023, 01:24 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Shorti i Ligës së Kampionëve dhe Europa League

E premte, 16.12.2011, 07:20 PM


Shorti i Ligës së Kampioneve, përballje të forta italo-angleze: Milan-Arsenal, Napoli-Çelsi

 

Është hedhur në Nion të Zvicrës shorti për Ligën e Kampioneve. Nga ky short, ato që dalin të pakënaqura janë ekipet italiane dhe angleze, pasi Milani do të ndeshet me Arsenalin ndërsa Napoli me Çelsin. Interi ka një përballje të lehtë, me Marsejën.

 

Reali ndërkohë do të ndeshet me CSKA-në e Moskës, Barcelona me Leverkusenin dhe Bajerni me Baselin.

 

Ja kush janë çiftet e dala nga shorti i hedhur në Nion:

 

Lion-Apoel

Napoli-Çelsi

Milan-Arsenal

Basel-Bajern Mynih

Bajer-Leverkusen-Barcelona

CSKA Moskë-Real Madrid

Zenit-Benfika

Marsejë-Inter

 

______

 

 

Shorti i Europa League: City përballë Portos, United përballë Ajaxit

 

Dy skuadrat e ardhura nga Liga e Kampionëve, Porto dhe Manchester City, janë caktuar të përballen me njëra tjetrin në rundin e parë eliminator të Europa League.

 

Edhe pse të dyja favorite për të mbetur në Ligën e Kampionëve, Porto dhe City përfunduan të pozitat e treta të grupeve përkatëse, duke arritur të kualifikohen vetëm për në Europa League, ku sërish nuk u buzëqeshi fati. Dy ekipet do të duhet të luftojnë me njëra-tjetrin për një vend në 16-shen e fundit.

 

Shortin më të mirë nuk e ka fituar as Manchester United. Djajtë e Kuq, të cilët u eliminuan befasisht nga Liga e Kampionëve pas disfatës nga Baseli në ndeshjen e fundit të fazës grupore, do të përballen me një gjigant tjetër evropian, Ajaxin, që po ashtu vjen nga Liga e Kampionëve.

 

Edhe skuadra tjetër angleze, Stoke City, do të ketë një sfidë madje edhe më të vështirë, pasi do të përballet me një top-klub evropian, Valencian.

 

Një sfidë jo më pak atraktive do të jetë edhe ajo në mes skuadrës italiane Lazio dhe asaj spanjolle Atletico Madrid. Skuadra tjetër italiane e Europa League, Udinese, pritet të ketë një sfidë të më lehtë përballë grekëve të PAOK.

 

Në vazhdim lista e plotë e sfidave të rundit të parë eliminues të Europa League:

 

Porto – Manchester City

Ajax – Manchester United

Lokomotiv Moscow – Athletic Bilbao

FC Salzburg – Metalist

Stoke – Valencia

Rubin Kazan – Olympiacos

Alkmaar – Anderlecht

Lazio – Atletico Madrid

Steaua – Twente

Viktoria Plzen – Schalke

Wisla – Standard Liege

Braga – Besiktas

Udinese – PAOK

Trabzonspor – PSV Eindhoven

Hannover – Brugge

Legia – Sporting(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora