E enjte, 05.10.2023, 12:30 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Buffon, portieri më i mirë i 25 viteve të fundit

E merkure, 25.01.2012, 05:04 PM


Gianluigi Buffon është zgjedhur si portieri më i mirë në botë i 25 viteve të fundit nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS).

 

Portieri i Juventusit dhe kombëtares italiane ka marrë votat e specialistëve nga e gjithë bota duke lënë pas spanjollin Iker Casillas dhe hollandezin Edwin van der Sar.

 

Në vend të katërt pozicionohet danezi Peter Schmeichel dhe në vend të pestë gjermani Oliver Kahn. Renditja ka marrë parasysh periudhën 1987-2012.

 

Ndërsa Jose Luis Chilavert është portieri më i mirë i Amerikës së Jugut duke lënë pas brazilianët Taffarel dhe Dida.

 

Ja renditja e 10 portierëve më të mirë të botës në 25 vitet e fundit:

 

1. Gianluigi Buffon (Itali) 226 pikë
2. Iker Casillas (Spanjë) 213
3. Edwin van der Sar (Hollandë) 201
4. Peter Schmeichel (Danimarkë) 179
5. Oliver Kahn (Gjermani) 162
6. Petr Cech (Republika Ceke) 154
7. José Luis Chilavert (Paraguaj) 146
8. Walter Zenga (Itali) 132
9. Andoni Zubizarreta (Spanjë) 132
10. Claudio A. Mergen Taffarel (Brazil) 130

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora