E marte, 28.11.2023, 08:33 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Në këtë prag të Viti Ri…

E marte, 03.01.2012, 07:08 PM


Sejdi BERISHA:

 

NË KËTË PRAG TË VITIT RI!…

 

Pse kaq shumë acar

Në xhamin e dritarës

Në këtë dimër

Kur fjala shkrinë çdo gjë

Edhe borën mbi varrin e nënës

Edhe akullin e lëvarur

Mbi epitafin e varrit babait

 

Pse kaq ftohtë

Mbi lapsin tim

Kur desha ta shkruaj

Vetëm një varg

 

Bash në acar

Kur akulli then çerpikun

Dhembjen e ka ngrirë

Në shikimin e etur

 

Në acar nuk ka flutura

Për t’mi ndezur

Ngjyrat e këngës

Me krihët pikaloshë

 

Sa padrejtësi

Në këtë prag të Viti Ri(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora