E premte, 14.06.2024, 04:02 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Gjuha shqipe e bashkuar

E shtune, 11.06.2011, 08:00 PM


Gjuha shqipe e bashkuar

 

NGA FAHRI XHARRA

 

Dashuria ndaj atdheut, kulturës dhe popullit tonë nuk mund të jetë e sinqertë nëse nuk çmohet dhe nëse nuk ruhet gjuha jonë. Gjuha është një organizëm i gjallë dhe si e tillë ajo pëson ndryshime, ajo zhvillohet, ajo pasurohet.

Ndaj këtij evolucioni duhet pasur kujdes rrugën nëpër të cilën kalon gjuha, kështu që në çastin e caktuar të merren masa të duhura për t’i dhënë një trajtë më të përsosur dhe duke e ruajtur nga tëhuajësimi. Gjuha është ajo që i vuan pasojat e jetës materiale dhe shpirtërore të një kombi, të cilat, duke u pasuruar me shpejtësi të madhe, sjellin çdo ditë dromca të reja.

Njeriu që e do kombin e vet duhet të gjejë shprehje të përshtatshme dhe të emërojë me emra shqip ato dromca të reja të futura në gjuhën tonë. Nëse gjuhën e ngarkojmë me fjalë dhe me emra të huaj, ajo do t’i ngjajë një të sëmuri rëndë, për të cilin vdekja është e pakapërcyeshme.

Akademik Mark Krasniqi, në librin e tij “Gjurmë e gjurmime”, shkruan: “Gjuha e përbashkët letrare, me të gjithat elementet përkatëse që përfshin ky kuptim, është një domosdoshmëri e çdo kombi, sepse pa të ai nuk ka ardhmëri të zhvillimit kulturor dhe as të ekzistencës kombëtare”. Pastaj, ai vazhdon: “Gjuha e përbashkët letrare është një element i fuqishëm lidhës, është çimento e fortë që shtrëngon gurët e granitit të kompaktësisë kombëtare, është fuqia më e madhe që e lidh një popull”.

Gjuha letrare, apo gjuha e njësuar apo gjuha e bashkuar, apo siç i thonë gjermanët gjuhës së tyre Gjuha e lartë, e ka një detyrë historike në zhvillimin e kombit, i cili duhet të burojë nga vetë populli; gjuhë e cila duhet të ushqehet pandërprerë nga burimi i pashtershëm i pasurisë së të folurit pastër të tij.

Neve na është njohur, të huajt na e pranojnë se kombi shqiptar ka një begati të madhe të kulturës shpirtërore që përfshin në vetvete dromca dhe veti të krahinave të ndryshme mbarëkombëtare. Ne duhet të jemi krenarë që dialektet tona, forma e të folurit tonë, ndryshimet shprehëse të pjesëve të ndryshme shqiptare, nuk e varfërojnë gjuhën tonë.

Duhet të jemi të gëzuar që kemi kaq shumë burime të ndryshme që e derdhin ujin në lumin e përbashkët të vetëm, në lumin e madh të gjuhës së përbashkët, gjuhës sonë të madhe mbarëkombëtare. Mbledhja e të folurit popullor është përherë e domosdoshme nga të gjitha anët ku jetojnë shqiptarët.

Fjalët e harruara që janë të domosdoshme për ripërtëritjen e gjuhës sonë duhen të mblidhen që nga hundëzakët e Aleksandrit të Madh, shqiptarët e Ukrainës, shqiptarët e Bullgarisë, arbëreshët e Italisë, si dhe nga të gjitha viset shqiptare të Gadishullit Ballkanik e posaçërisht gegërishtes, për të cilën letrari Halil Matoshi thotë:

“Absolutisht, gegnjishtja asht e shqipes dhe si variant shumë i lezetshëm e i ambël për komunikim të lirë si dhe si gjuhë e poezisë dhe filozofisë dhe mbasi e kemi një gjuhë –shqipen– ajo duhet të jetë gjuhë e zyrës e politikës, e tv-së, e radios, e gazetës, e shkollës, por t’i rikthehet paskajorja si dhe të përfshihet leksiku i pastër i gegnishtes, me një rishikim të standardit të gjuhës të vitit 1972”.

Pa dyshim. Në këto ditë të hutisë kombëtare duhet që gjuhës shqipe t’i bëhet një rishikim. Gjuha e njësuar duhet të përpunohet vazhdimisht, siç është rasti me “Hoch-Deutsch”-in (Gjermanishtja e lartë).

Të gjitha ato fjalë, emra, shprehje të gjetura të rrënjës, duhet të gjejnë vendin e merituar në Fjalorin e Gjuhës së Madhe Shqipe.

Akademik Mark Krasniqi pastaj shton: “Gjuha e popullit e kalon një jetë të qetë, ajo rritet si bari në mal e si gjethi mbi lis pa u dëgjuar fare në mënyrë të vetvetishme”.

“Në krahinat shqiptare kudo që janë, e shqipfolëse të shpërndara nëpër botë, jeta kalohet së bashku me gjërat dhe sendet që e rrethojnë e me të cilat takohet përditë. Ndryshimet e tyre vërehen çdo ditë, shikohen me qindra herë, iu zbulohet fshehtësia dhe kështu ato gjëra, ato sende, ato ndryshime kryhen, dhe në atë mënyrë e tregojnë trajtën e tyre, e tregojnë emrin e vet të vërtetë, emrin e përshtatshëm në gjuhën tonë. Prandaj, duhet mbledhur gjuha e popullit të thjeshtë që është gjuhë e vetvetishme, e pastër, e rrjedhshme dhe e natyrshme shqipe”.

Duke kërkuar më shumë të gjej, të mësoj më shumë për gjuhën, e gjeta edhe Betimin e Stefan Nemanjës për gjuhën (1178), mbretit të dikurshëm serb: “Ruani gjuhën sikurse tokën, mos e merrni fjalën e huaj në gojën tuaj. E more atë, ta dish se nuk e pushtove por fjalën tënde e tëhuajësove.

Vendet dhe shtetet nuk nënshtrohen vetëm me shpatë, por edhe me gjuhë. Ta dish se armiku të ka mundur dhe nënshtruar po aq, sa fjalë të tija t`i ka futur në gjuhën tënde. Edhe gjuha pëson nga epidemitë, sikur njeriu. Dy popuj mund të luftojnë ndër vete, por edhe të pajtohen, dy gjuhë të ndryshme kurrë s`mund të pajtohen.

Dy popuj mund të jetojnë në paqe dhe në dashurinë më të madhe, por gjuhët e tyre duhet vazhdimisht të luftojnë e të mbrohen. Kur dy gjuhë takohen dhe përzihen, ato janë si dy ushtri në luftën për jetë a vdekje. Deri atëherë kur në atë luftë dëgjohet njëra dhe tjetra gjuhë, lufta është e barabartë. Kur fillon që më shumë të dëgjohet njëra gjuhë në tjetrën, ai popull u robërua. Pastaj dëgjohet vetëm njëra gjuhë.

Lufta mbaroi. U zhduk një gjuhë, u zhduk një popull. Edhe unë, në luftërat e mia e kam përdorur gjuhën si armën më të rrezikshme. I kam dërguar edhe unë epidemitë tona në gjuhët e popujve tjerë. Gjatë kohës së rrethimeve por edhe më gjatë i kam dërguar barinjtë, fshatarët, zanatlinjtë dhe bredhësit që t`i vërshojnë qytetet e fshatrat e tyre si shërbëtorë, si robër, si tregtarë, si hajdutë, si të marrë. Udhëheqësit e regjimenteve ushtarake me këtë shkonin gjer te gjysma e pushtimit të vendeve dhe qyteteve. Më shumë kam pushtuar me anën e gjuhës se me anë të shpatës...”.

Me qëllim i shënova këto thënie të pushtuesit të tokave tona, Stefan Nemanjës. Kurrë dhe askush nuk do ta dijë se sa shqiptarë kanë qenë viktimë e këtij betimi. Askush nuk e di se sa shqiptarë janë sllavizuar dhe zhdukur.

Për rëndësinë e gjuhës shqipe mbarëkombëtare dhe të pastër e kisha përfunduar me të madhin At Gjergj Fishta: “Pra mallkue njaj bir` shqyptari që kët gjuhë të Perendis`, trashegim që na e le i pari, trashegim s`ia len ai fmis. Edhe atij iu thaft, po, goja që përbuz këtë gjuhë hyjnore, qi n’gjuhë t’huaj, kur s’asht nevoja, flet e t’veten e len mbas dore... N’per gjuhë shqipe, bota e mbarë ka me ju njoht ç’fis kini...”.(Vota: 5 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora